HTML

Lájkolj minket

A szakrális epidurális injekció (SEA)

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2014.10.20. 09:04

A harmadik invazív beavatkozás a szakrális epidurális injekció (SEA). Hogy ezt a gyógyító módszert mikor és hogyan alkalmazzuk, továbbá mire kell ügyelni a beavatkozás előtt, közben és után, erről tájékozódhatnak legfrissebb cikkünkben.

gerinces_epiduralis1_blog.jpg

 

Szakrális epidurális injekció (SEA)

A nyaki, háti, vagy deréktáji, esetleg valamelyik végtagba is kisugárzó fájdalom, panasz hátterében a gerinc egyik alkotóelemének kóros elváltozása állhat. Leggyakrabban a terhelésnek legjobban kitett, legalsó kettő porckorong elhasználódása (degenerációja) jelentkezik először, ami a gerinccsatorna ezen szakaszának következményes beszűkülésével és így akár több, ezen a szakaszon eredő idegnek az irritációjához vezethet. Hasonló panaszokat okozhat, korábban ezen a szakaszon végzett gerincműtét után kialakuló hegesedés a gerinccsatornában.

Hogyan kezeljük a panaszokat?

Ezek a panaszok legtöbbször úgynevezett konzervatív kezeléssel, tehát gyógyszerekkel, tornával, fizikoterápiával orvosolhatóak. Néha azonban ez a terápia nem hozza meg a kívánt hatást, vagy célszerűbbnek látszik egy pontosan meghatározott fájdalomforrás egyszeri „invazívabb” ellátása. Invazívnak azért nevezzük, mert legalább egy injekció alkalmazása szükséges ehhez, ami valamennyi fájdalommal járhat.

gerinces_epiduralis2.jpg

Hogyan történik a beavatkozás?

A legalsó ágyéki gerincszakasz szűkülete (műtét utáni hegesedése) miatt egy vagy több innen eredő ideg irritációja esetén alkalmazott eljárást szakrális epidurális injekciónak (SEA) nevezzük. A beavatkozást steril körülmények között végezzük. Az Önt kezelő orvos kitapintja a keresztcsonton található nyílást, amely a gerinccsatorna alsó vége. Ezen a nyíláson keresztül beszúrva alkalmazott injekció hatóanyaga eljut a gerinc alsó beszűkült szakaszához, és ott fejti ki gyulladáscsökkentő hatását. Ezen kívül az injekcióval bejuttatott - a fenti eljárásokhoz képest nagyobb mennyiségű - folyadék (helyi érzéstelenítő), mechanikailag fellazítja az idegek környezetét. Az injekciót követően mindkét végtag melegsége, zsibbadása, akár elgyengülése jelentkezhet, amely az alkalmazott helyi érzéstelenítő hatása és természetes jelenség, maximálisan egy napig, de általában csak néhány óráig tart. A beavatkozást követően egy-két óra fekvés szükséges.

Mikor nem végezhető el az eljárás?

Ez az eljárás nem végezhető el abban az esetben, ha az alkalmazott gyógyszerek valamelyikére érzékeny. Ha olyan gyógyszert szed, amely a vér természetes alvadását gátolja – „vérhigító” – pl. Syncumar, Aspirin Protect, Plavix stb. Továbbá, tekintettel arra, hogy befolyásolhatja a vércukorszintet és a vérnyomást, fokozott körültekintést igényel cukorbetegség és magasvérnyomás-betegség esetén.

 

A cikk szerzője az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr896798947

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása