HTML

Lájkolj minket

8 bevált módszer gerincfájdalom ellen

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2018.02.10. 08:39

Ahogy telnek az évek, úgy válik egyre gyakoribb kellemetlenséggé a nyaki, hát- és derékfájdalom. Van, aki az öregedés természetes velejárójának tartja ezt, más a munkahelyi ártalmak közé sorolja. Mindkettőben van igazság, de tudni kell azt is, hogy a gerincfájdalom néhány életviteli változtatással jó eséllyel elkerülhető. Néhány fontos, a gerincfájdalmak megelőzésével kapcsolatos tudnivalót, jó tanácsot gyűjtöttünk össze.

gerinces-fajdalom-lekuzdese.jpg

Gerincfájdalom minden életkorban előfordulhat. Fiatalabb korban leggyakrabban rossz tartás, ülőmunka, mozgásszegénység, túlsúly miatt alakul ki, de a mozgásszervek olyan betegségei, elváltozásai is okozhatják, melyek a gerinc statikai helyzetét megváltoztatják (pl. a végtagok, a medence csontrendszerének veleszületett vagy szerzett zavara), míg az idősebbeknél leginkább a gerinc porckopásos megbetegedése és a csontritkulás áll a hátterében. A fenti okokból jelentkező gerincfájdalom sokszor csak az izmok helytelen működéséből adódik. Heveny fájdalom eseteiben a porckorong vagy a kisízület kóros elmozdulását heveny gyulladás kíséri, sőt esetleg a közeli ideg nyomásfelsorolt problémák bármelyike okozhat helyi gyulladást vagy nyomást gyakorolhat az idegekre, mindezzel fájdalmat, zsibbadást okozva.

Összegyűjtöttük a legfontosabb teendőket, amelyekkel elkerülheti illetve csillapíthatja a gerincfájdalmat.

 

1. Csökkentse a fájdalmat mozgással! 

Legyen minél aktívabb fizikailag, a mozgás segít elkerülni a gerincfájdalmat illetve a kialakult fájdalmat is enyhíti. A gerincpanaszok megelőzésének a minél több mozgás mellett fontos eszköze a helyes testtartás kialakítását és fenntartását szolgáló speciális tartásjavító torna megtanulása gyógytornásztól, majd ennek otthoni rendszeres végzése. Gerincbetegség esetén is a gyógytorna az egyik legfontosabb kezelési eszközünk, ezt is gyógytornásztól kell megtanulni, és ezt is rendszeresen kell csinálni otthon ahhoz, hogy hatni tudjon. A minél több mozgás keretében ajánlható a tempós séta, a jóga, a Pilates, a gerinctréning, a Body Art, a callanetics, a tánc, a lovaglás, az úszás és a biciklizés is. Ha valaki edzőterembe jár, akkor jól figyelje meg gerincállapotának változását: ha netalán az edzés után fokozódnak a gerincpanaszai, akkor hagyja abba.

personal-trainer.jpg 

2. Keljen fel!

Akinek éppen fáj a háta vagy dereka, önkéntelenül is elkezdi kímélni magát, igyekszik a lehető legkevesebbet mozogni, lefekszik. Ezzel azonban súlyosbítja az állapotát, a mozgáshiány felerősíti és tartósabbá teszi a fájdalmat. Keljen hát fel, fokozatos, kíméletes nyújtó mozdulatokkal kezdje, de maradjon minél aktívabb!

 

3. Óvatosan emeljen!

A gerincét óvja a nehéz tárgyak emelgetésétől! Ha emelnie kell, egyenes háttal, behajlított térddel tegye, ne előrehajolva vagy oldalra fordított testhelyzetben.

 

4. Vigyázzon a testsúlyára!

A túlsúly, az elhízás növeli a gerinc terhelését, nagyon fontos megőrizni vagy lehetőség szerint helyreállítani a normális testsúlyt.

gerinces_elhizas_es_derekfajdalmak_blog.jpg

 

5. Figyeljen a testtartására!

A helyes testtartás kialakításával és fenntartásával sokat tehet a gerincfájdalom megelőzéséért, csillapításáért. Ehhez a gyógytornásztól megtanult tartásjavító tornát rendszeresen kell végezni és tudatosan is törekedni kell a megtanult helyes testtartásra.

6. Kímélje a gerincét a számítógépes ülőmunkánál is!

Állítsa be a monitorát úgy, hogy a fejét és a nyakát egyenesen tarthassa, ne kelljen előrehajolnia a munkához! A billentyűzet és az egér olyan távolságban legyen, hogy használatuk közben se a vállával, sem a csuklójával ne kelljen elfordulnia. Az irodai szék támassza meg a derekát, és az ülőlapja olyan magasan legyen, hogy a térde kilencven fokos szögbe, két talpa pedig a földre helyezhető legyen.

 

7. Csillapítsa a fájdalmat!

A fájdalom nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazásával enyhíthető. A borogatásokkal csak óvatosan: a hideg borogatás enyhíti a nyomás alá került ideg gyulladását és jó szolgálatot tehet műtét utáni fájdalom esetén. A gerinc melletti izmok merevségét, görcsös fájdalmát a meleghatás (fürdő, borogatás, fűtőpad stb.) enyhítheti, de ha helyi gyulladás is van, akkor éppen fokozhatja fájdalmat. Mindenképpen fontos, hogy megfigyeljük magunkat, így észre vesszük, hogy egy adott állapotunkban jó-e nekünk a hideg vagy a meleg.

gerinces_szteroid_blog.jpg

 

8. Mielőbb forduljon szakorvoshoz!

A gerincfájdalom kezeléséhez először annak okát kell feltárni, ezért forduljunk szakorvoshoz, aki a kórismének megfelelően választja meg az adott esetben hatékonyabb kezelést.

Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.

1 komment

Címkék: gyógytorna gyógyszerek mozgás túlsúly emelés hátfájás derékfájás nyakfájás testtartás gerincfájdalom gerincfájás hátfájdalom derékfájdalom nyakfájdalom gerincfájdalom megelőzése

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr1413620698

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

A kulcslyuk szelleme 2018.02.12. 17:15:03

"3. Óvatosan emeljen!"

Ezt kisgyerek esetén hogyan lehet megoldani?
A kiságyból, járókából a gyereket nem lehet úgy kivenni, hogy térdből emeljen az ember és nem hajoljon előre a több mint 10 kilós gyerekért.


süti beállítások módosítása