HTML

Lájkolj minket

Mit tehetünk nyaki porckorongsérv esetén?

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2018.04.07. 09:10

Hazánkban is rengeteg embert érint a nyaki porckorongsérv. Hogyan alakul ki ez az elváltozás, milyen módon kezelhető, és mit tehetünk a probléma megelőzéséért? Van-e olyan módszer, amellyel elkerülhető a nyaki szakaszon végzett gerincműtét? Ha mindenképp szükség a beavatkozás, milyen műtéti eljárások közül választhatunk? 

gerinces-nyaktorna.jpg

Mely területen alakul ki a nyaki porckorongsérv?

A nyaki porckorongsérv kialakulásának leggyakoribb lokalizációi a C.V-VI, C.VI-VII szakaszok, vagyis a legalsó nyaki porckorongok. Ezen porckorongokon van ugyanis a legnagyobb terhelés, a nyaki gerinc mozgásainál. Ettől függetlenül minden porckorongon előfordulhat sérvesedés, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a felsőbb szakaszon ritkább.

Hogyan kezelhető a nyaki gerincszakaszon jelentkező sérv?

A konzervatív kezelés minden esetben egyénre szabottan történik. A pontos diagnózis határozza meg a kezelés menetét, illetve annak összetételét. A fájdalom csillapítása érdekében, illetve zsibbadással társuló esetekben, gyulladáscsökkentő infúzió használata javasolt. Emellett az egyénre szabott, rendszeresen végzett gyógytornának is fontos szerepe van a gyógyulásban és a megelőzésben. Életmódváltással és a betegség megismerésével közelebb kerülhetünk a tünetmentes állapothoz.

Mikor van szükség műtétre?

A műtét akkor vélik szükségessé, ha a konzervatív kezelések ellenére is megmarad a fájdalom, zsibbadás, mozgási nehezítettség. Műtéti megoldás indokolt akkor is, amikor bizonyítottan nyaki gerincsérv eredetű bénulásos tünetek jelentkeznek, és minden esetben műtéti indikációt jelent, ha a gerincsérv elnyomja a gerincvelőt. Ez ugyanis maradandó károsodást is okozhat. Így bizonyos esetekben a műtéti megoldás nem csak elengedhetetlen, hanem sürgőssé is válhat.

gerinces-nyakfajas-torna.jpg

Mi történik a műtét során?

A nyaki porckorongsérv műtéti megoldásának több lehetősége ismert. A leggyakoribb nyaki gerincműtéteket elülső-oldalsó feltárásból végzik, ugyanis így a legbiztonságosabb eljutni a porckoronghoz, megkerülve a fontos képleteket. A porckorong ezen esetekben mindig teljes egészében eltávolításra kerül a sérvvel együtt. Ezt pótlandó létezik mozgásmegtartó műtét, protézis beültetésével, vagy mozgást nem megtartó, fúziós műtét, amikor a szomszédos csigolyatestek összecsontosodását reméljük a műtétet követően. Ezek megválasztása mindig egyénre szabottan történik.

Milyen eredménnyel jár a stabilizáló műtét?

A stabilizáló műtéti eljárás során megszűnik a mozgás az adott szegmentumban. Eltávolításra kerül a sérvesedett porckorong, melynek a helyére olyan távtartó kerül, ami nem biztosít mozgást. Ez az egyik leggyakrabban választott műtéti megoldás, mely megszünteti a szegmentum instabilitását. A nyaki gerinc stabilitását gyakran lemezes módszerrel is elősegítik. A szegmentum stabilitása a legfontosabb és nem jár mozgáskieséssel, ugyanis a nyaki gerinc mozgását a szegmentumok együttes mozgása alkotja. Egy-két szegmentum elmerevítése nem jelenti a mozgástartomány lényeges csökkenését ilyen típusú műtéti eljárásoknál.

Hogyan előzhető meg a nyaki porckorongsérv?

Javasolt a rendszeres mozgás és gyógytorna. Ülő munkát végzők esetében a monitor, szék és asztal ergonomikus elhelyezésével elkerülhető a nyaki gerinc előre hajló tartása. A megelőzés legfontosabb lépése a probléma korai felismerése. Keressen fel szakorvost ha nyaki, vagy felső végtagba kisugárzó panaszokat érez.

Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr6613786102

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.



süti beállítások módosítása