HTML

Lájkolj minket

Így csökkentheti a várandósság ideje alatti derékfájást

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2020.10.01. 06:44

Várandósság alatt a nők legalább fele szenved derékfájástól. Szerencsére több olyan hatásos módszer is létezik, amelynek köszönhetően hatékonyan megelőzhetjük, illetve enyhíthetjük a fájdalmat anélkül, hogy gyógyszerhez nyúlnánk.

varandosag-01.jpg

Mi okozza a derékfájást várandósság alatt?

A csontok egymáshoz ízületekkel és szalagokkal kapcsolódnak. A várandósság alatt a relaxin nevű hormon fokozott termelődése következtében meglazulnak ezek az összekötő szalagok, így az ízületek is. Különösen a 10. és a 14. hét között termelődik jelentős mennyiség ebből a hormonból. Ez is oka annak, hogy a várandósság első harmadában különösen sok nő szenved a derékfájástól.

A baba növekedése, a táguló anyaméh és az ezekhez esetleg még társuló anyai túlsúly ugyancsak megterheli a szalagokat, ízületeket és az izmokat is. Ennek következtében a testtartásért felelős izmok működése elégtelenné válhat, és így a gerincet könnyen túlterheljük.

Ha az anya a várandósság előtt gerincet megterhelő munkát (például ülőmunkát vagy fizikai munkát) végzett, vagy már korábban is kínozta derékfájás, várandósság alatt nagy valószínűséggel fokozódni fognak ezek a tünetek.

Milyen tünetekre figyeljen?

Leggyakrabban a gerinc alsó részén jelentkezik a fájdalom, ott, ahol gerincünk csatlakozik medencéhez. Könnyű összetéveszteni ezt a kismedencei fájdalommal, ezért érdemes megismerni a fájdalom fő csoportjait:

Derékfájás: tompa fájdalom, amelyet mozgáskor, főleg előrehajláskor érezhet. Korlátozhatja a gerinc alsó, vagyis ágyi szakaszának mozgását. Bizonyos izmok nyomásra érzékennyé válhatnak.

Medenceövi fájdalom: ennek hátterében a meglazult szalagok és ízületek állnak. Fájdalmat érezhetünk a medence hátsó részénél, a keresztcsontnál. A fájdalom lehet szúró, nyilalló vagy akár égő érzés is, amely hirtelen jelentkezik, és ugyanilyen hirtelenséggel el is múlik. A combba is kisugározhat, épp ezért téveszthető össze könnyen az isiásszal.

Létezik egy ritkább típusa is a fájdalomnak. Ha fájó érzést tapasztal a szeméremcsont elején, akkor lehet, hogy fellazult a szeméremcsonti ízülete, amelyért ugyancsak a relaxin hormon fokozott termelődése a felelős.

Hogyan előzhető meg a derékfájás?

A derékfájás megelőzhető, ha odafigyelünk a rendszeres testmozgásra és a helyes testtartásra. Aki korábban nem mozgott rendszeresen, ügyeljen arra, hogy fokozatosan kezdjen hozzá. Különösen javasolt a pilates, az úszás vagy az aquanatal (vízi mozgásforma kismamáknak), mivel ezek a sportok hatékonyan erősítik a hasi- és törzsizmokat. A helyes testtartás begyakorlásában legjobb segítséget a gyógytornásztól várhatjuk: megtanulhatjuk tőle az izmokat karbantartó megfelelő gyakorlatokat, amiket aztán rendszeresen csinálnunk is kell. (Csak a rendszeres gyógytorna-végzés segít, ahogyan a fogmosás is csak akkor védi a fogainkat, ha rendszeresen végezzük.)

A torna mellett fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő vitamin-, és ásványi anyag bevitelre, illetve arra, hogy hogyan emelünk.

varandosag-02.jpg

Hogyan enyhíthető a fájdalom?

1. Találjuk meg a hozzánk illő mozgásformákat!

A különböző nyújtó- és stabilizáló gyakorlatok a legjobbak. Ha vízben tornázunk, ízületeinket is tehermentesíthetjük.

2. Az érintés ereje

A masszázs enyhíti a fájdalmat, megnyugtatja a megterhelt izmokat. Előrehaladott állapotban inkább egy szék támlájára támaszkodjunk rá, vagy feküdjünk az oldalunkra, így masszíroztassuk magunkat.

3. Ügyeljünk a helyes testtartásra

Próbáljuk meg elkerülni, hogy hosszú ideig ugyanazt a testhelyzetet vegyük fel. A baba súlyának növekedésével testünk súlypontja egyre inkább előre helyeződik, ezért tudatosan oda kell figyelnünk arra, hogy fenekünket ne toljuk ki, hanem behúzzuk, csípőnket próbáljuk hátra dönteni, vállunkat húzzuk hátra, nyakunkkal finoman nyújtózzunk a plafon felé. Ha ülünk, használjunk párnát a hát megtámasztására.

4. Hűtés, melegítés

Van, akinek egy meleg vizes tömlő vagy egy forró zuhany segít a derékfájdalom enyhítésében, van, akinek a jégzselés borogatás. Érdemes kikísérletezni, hogy kinek, mi válik be.

A bejegyzés a Budai Egészségközpont gerincgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.

Szólj hozzá!

Címkék: terhesség megelőzés tanácsok derékfájdalom

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr5016222972

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása