HTML

Lájkolj minket

A betegségelőny

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2014.06.03. 10:40

Talán elsőre teljesen érthetetlennek tűnik a fogalom: betegségelőny. Hogyan lehetne egy betegségnek előnye, mikor az megannyi fájdalommal, szenvedéssel jár? A betegségelőny kifejezés nem is arra utal, hogy betegnek lenni jó, hanem a betegség azon tényezőire, melyek a beteg számára – minden nehézség ellenére – nyereséggel járnak. Gondoljunk csak a betegség által nyert gondoskodásra, figyelemre, vagy a stresszes munkából való távolmaradás pihentető pillanataira. A saját betegségünk által szerzett nyereségek felismerése segíti, gyorsítja a gyógyulást, míg a betegségelőnyök halmozása akadályozhatja azt.

gerinces_betegségelőny_blog.jpg

Betegségelőny, amikor azt gondoljuk, több törődést és odafigyelést kapunk betegségünk okán családtagjainktól.

A betegségelőny fogalmát Sigmund Freud alkotta meg az 1900-as évek elején. A fogalom azóta kiegészült, így ma három fajtáját ismerjük, melyek különböznek abban, hogy mennyire tudatosak vagy éppen tudattalanok.

Elsődleges betegségelőnynek hívjuk azt a jelenséget, amikor a betegség olyan mélyebb, tudattalan intrapszichés konfliktus megoldását eredményezi, mely két egymással ellentétes, egymásnak ellentmondó vágyból ered. Ezt láthatjuk a munkájában megfáradt tanár esetében, aki a tanévnyitó közeledtével minden augusztusban lebetegszik, vagy a munkáját nem szerető informatikusnál, aki ínhüvely-gyulladása miatt új szakma után kell nézzen. Az elsődleges betegségelőny többnyire nem tudatos, és feltárása is gyakran pszichológiai munkát igényel. A tanár talán az „iskola legjobb tanára”, a saját maga elé állított magas mérce mégis folyamatos belső feszültséget és elégedetlenséget eredményez a munkája során. Az informatikus pedig sosem gondolta, hogy baja lenne a számítástechnikával, hiszen ez „apai örökség”. Ugyan titkon inkább verset olvas és fest, de a családi hagyományokkal való szembeszállás „sosem volt az ő műfaja”. Ahogy ezek a példák is mutatják, az elsődleges betegségelőny gyakran rejtve marad, azonban felismerése és tudatosítása sok esetben gyógyulást segítő változásokat eredményezhet.

A másodlagos betegségelőny talán könnyebben megfogható és a saját életünkből is ismert, hiszen ki ne tapasztalta volna meg gyermekkorában a betegágyánál anyukája szerető gondoskodását, vagy a család aggódását és fokozott odaadását, amikor felnőttként hirtelen lebetegedett? A másodlagos betegségelőny az a jelenség, amikor a betegség hatására több figyelmet, gondoskodást és támogatást kap a beteg, tehát nem valaki belső konfliktusának megoldását, hanem a társas kapcsolatok „kerülőutas” szabályzását eredményezi. A betegségek által szerzett fokozott figyelem és gondoskodás azonban a betegséghez kötődő viselkedés-minták rögzülését eredményezheti, vagyis ha valaki csak a betegsége által kapja meg a számára szükséges odafordulást, akkor a szeretetért „megéri” betegnek lenni. Ezért nagyon fontos feltennünk magunknak a kérdést: elég figyelmet és szeretetet kapnék-e akkor is, ha nem lennék beteg? A szeretet-szükségletünk kielégítése akkor segíti – és nem akadályozza – a gyógyulást, ha az nem valamilyen feltételhez kötődik – például betegséghez – hanem azt bármilyen körülmények között meg tudjuk kapni.

A harmadlagos betegségelőny pedig az előző kettőnél is tudatosabb folyamat. Azt a jelenséget hívjuk így, amikor a betegség valamely anyagi előnyt jelent, például rokkantsági nyugdíjat vagy szabadságot. Ezt általában a társadalom nyújtja.

Ön felismeri-e saját betegségelőnyeit?

Az alábbi táblázat segít átgondolni, hogy betegsége mennyiben változtatta meg az életét, valamint hogy melyek a saját betegségének hozományai.

Kérjük, írja be a táblázatba, hogy az adott szempont szerint (pl. a házastársával való kapcsolatában) történt-e valamilyen Ön számára kedvező változás, mióta fennáll a betegsége, és ha igen, kérjük, írjon rá példát is! A példamondatok csupán ötletadóak, hogy könnyebben megtalálja a saját válaszait. A feladat sikeres elvégzéséhez Önmaga felé mutatott nyitottságra lesz szüksége, és arra, hogy tudatosítsa, joga van az érzéseihez.

A betegség okozta változás

Kivel/mivel kapcsolatos

Nyereség

(van vagy nincs)

Példa

A KAPCSOLATAIBAN

Házastárs

 

pl. „korábban sosem mutatta ki, hogy fontos vagyok neki”; „végre nem kell szexuális életet élnem”

 

Gyermek

 

pl. „mióta beteg vagyok, a gyerekek hazajárnak hétvégére”

 

Szülő

 

pl. „végre anyukám is megérti, hogy nekem sem könnyű az életem”

A MUNKÁJÁBAN

A főnök

 

pl. „végre nincsenek reggel gyomorgörcseim, hogy miért fogok ma is kritikát kapni”

 

Munkatársak

 

pl. „sosem jöttem ki jól a munkatársakkal, végre nem kell a közelükben lennem”

 

Maga a munka

 

pl. „mindig elégedetlen voltam magammal, olyan jó kicsit nem ezzel foglalkozni”

A MINDENNAPI FELADATAIBAN

Önellátás

 

pl. „hamar fel kellett nőnöm, ezért mélyen legbelül mindig vágytam arra, hogy úgy gondoskodjanak rólam, figyeljenek rám, mint egy gyermekre, amit most megkapok”

 

Mások ellátása

 

pl. „mindig is többet adtam, mint kaptam, betegségem óta nem kell adnom, hisz nem tudok.”

 

A betegségelőnyök megismerése fontos, mélyen gyökerező vágyak felismerését jelenti. A betegség elmúltával azonban ezen vágyak sokszor ismét kielégületlenül maradhatnak (pl. lankad a család beteg iránti figyelme, a férj újra igényli a szexuális együttléteket, a mindennapi felelősségeket újra fel kell vállalni, stb.). Kérdezze meg magától: „Mit kellene tennem ahhoz, hogy a betegség okozta nyereségek valamilyen formában a gyógyulás után is fennmaradjanak?” A válasz mindenki esetében más és más. A saját válaszának megtalálása olyan kapcsolati változásokat eredményezhet, melyek segítik a gyógyulást (pl. megtanulja kifejezni igényeit, megtanul gondoskodást nyíltan kérni, a párjával nyíltan beszélnek a szexuális igényeikről vagy éppen átalakítják a mindennapi feladatok felosztását, a felelősségek felvállalását).

A betegségelőnyök megléte sosem vonja kétségbe az orvosilag igazolt betegség létét, és magát a betegség okozta szenvedést. A betegségelőny megléte nem azt jelenti, hogy bárki is élvezné a betegségét, de ha a betegségelőny szempontjából is megvizsgáljuk a betegségünket, akkor olyan felismerésekhez juthatunk, amelyek segítik a gyógyulást.

A cikk szerzője a Pszichoszomatikus Ambulancia munkatársa.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr596184703

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása