Sokakban merül fel a kérdés, hogy szabad-e mozogni derékfájdalommal, javít vagy éppen ront a testmozgás a derékfájáson. A rövid válasz az: hogy a krónikus derékfájással küzdőknek nemcsak, hogy szabad, hanem érdemes is rendszeresen mozogniuk, mert ez nemcsak a derékfájás enyhítésében segíthet, hanem a derékfájdalom kiújulását is megelőzhetjük vele.
A hosszan tartó pihenés a derékfájás fokozódásához vezethet
A pihenés és a kímélet nem szünteti meg a derékfájást, a mozgáshoz és a megszokott tevékenységek végzéséhez való visszatérés viszont igen. A tartós pihenés és az aktivitás kerülése a derékfájdalom erősödéséhez, magasabb fokú mozgáskorlátozottsághoz és lassabb felépüléshez vezet, aminek következtében a szükségesnél hosszabb időre eshetünk ki a munkából.
A testmozgás kifejezetten hasznos derékfájás esetén
A derékfájás megszüntetése érdekében fontos, hogy minél aktívabbak maradjunk és a panaszok mérséklődését követően fokozatosan térjünk vissza a mozgáshoz. A derékfájdalom megtapasztalását követően sokan lassan és túlságosan óvatosan kezdenek el mozogni, ami erőlködő mozdulatokat eredményez és a szükségesnél jobban terheli az izmokat. Fontos, hogy magabiztosan és félelem nélkül mozogjunk, mert a nyugodt testmozgás és a gyakorlatok természetes módon történő végrehajtása sokkal eredményesebb.
A törzsizom erősítő gyakorlatok nem jobbak, mint más mozgásformák
Kutatások igazolják, hogy a törzsizomzatot erősítő (core) gyakorlatok a derékfájás enyhítése szempontjából nem hasznosabbak a többi aktív mozgásformánál, mint például a gyaloglás, az úszás vagy a kerékpározás. A legjobb edzéstípus az, amiben örömünket leljük és amit rendszeresen, akár otthon, eszközök nélkül is el tudunk végezni. Az erősítő és az aerob gyakorlatok egyaránt segíthetnek derékfájás esetén. Válasszunk olyan mozgásformát, amit szívesen végzünk és az életmódunkba is könnyen beilleszthető.
Az edzés utáni fájdalomérzet nem mindig jelent rosszat
A ritkán vagy keveset használt izmok könnyebben fájdulnak meg, ezért ha edzés után fájdalmat tapasztalunk, vagy úgy érezzük, hogy beálltak, lemerevedtek az izmaink, nem kell feltétlen kell megijednünk. Mindössze arról van szó, hogy a testünk még nem szokott hozzá az új mozgásformához, viszont az edzés folytatásával hamar alkalmazkodni fog hozzá.
A mozgás csökkenti a derékfájdalom visszatérésének valószínűségét
Jó hír, hogy a mozgással nem csak enyhíthetünk a meglévő fájdalmunkon, hanem meg is előzhetjük vele a derékfájdalom kiújulását. Kutatások igazolják, hogy a rendszeres testmozgás végzők esetén csökken a derékfájás visszatérésének és krónikussá válásának valószínűsége.
A testmozgás sok más egészségügyi előnnyel is jár
A rendszeres testmozgással nemcsak a derékfájdalmunkat enyhíthetjük, hanem a szív- és érrendszeri betegségek (koszorúér-betegség, stroke) megelőzésében, valamint a szorongás és a depresszió kezelésében is segítségünkre lehet.
Tudjon meg többet a derékfájásról 2024-es infografikánkból!
Ha érdekli a téma, böngéssze át a derékfájdalomhoz kapcsolódó tényekről és tévhitekről szóló infografikánkat is!
A cikk a Budai Egészségközpont gyógytornászainak közreműködésével készült.