A futás remek mozgásforma! Mindenki számára egy könnyen kivitelezhető sportolási lehetőség. Nem szükséges hozzá sem tornaterem, sem drága felszerelés, még sporttárs sem, elég egy jó cipő és az elhatározás, és lehet is kezdeni. Ugyanakkor az egyszerűségben csapda is rejlik: sok kezdő futó elkövet olyan hibákat, amely megakadályozza, hogy a futás egészséges rutinná váljon a számára, sőt, sérüléshez, a mozgás feladásához is vezethet. Összegyűjtöttük azt a fél tucat hibát, amelyet a kezdő futók a leggyakrabban követnek el.
1. Túl hamar túl sokat vállal
Az egyik legnagyobb hiba, amikor a kezdő futó nagy vehemenciával kezd a futásba, és egyből nagy teljesítményt vár el magától. Fontos az ésszerű fokozatosság: a futott táv, a futás intenzitása és gyakorisága egyaránt fokozatosan emelkedjen. Szakemberek szerint hetente maximum tíz százalék teljesítmény emelés áll legközelebb az egészséges mértékhez. Ezt azonban sok más faktor is befolyásolja, mint például a kor (minél idősebb korban kezdjük el, annál lassabban emeljük a távot és az intenzitást), a testsúly (jelentős testsúlytöbblettel esetleg csak sétával, majd gyorssétával kezdjünk), a korábbi sportmúlt, stb.
2. Nem tart pihenőnapokat
Sok kezdő úgy gondolja, hogy edzésprogramjuk vagy súlycsökkentésük érdekében minden nap futniuk kell. A futás azonban az edzetlenek számára nagyon megterhelő, intenzív mozgás, ezért a mozgásszerveknek két edzés között alapos pihenésre is szükségük van. Legjobb eleve pihenőnapokat is beiktatni az edzési tervbe. Kezdetben heti 2-3 alkalom bőven elég, a szervezetnek, izmoknak regenerálódásra van szükségük.
3. Nem gondoskodik megfelelő felszerelésről
Drága sporteszközökre a futáshoz valóban nincs szükség, de van egy felszerelés, amelyen nem szabad spórolni: a legfontosabb futófelszerelés egy jó futócipő, amely kényelmes, stabil, támasztja a talpat. Érdemes hozzáértő sportboltot felkeresni, ahol szakemberek segítenek kiválasztani a megfelelő cipőt. A nőknek jó szolgálatot tehet egy sport melltartó is.
4. Csak fut, és izmai jó része edzetlen marad
A futás sok izmot megmozgat, de nem mindegyiket erősíti, így tanácsos más jellegű mozgásformákkal is kiegészíteni. Például a gerincet támasztó hátizmok megerősítésében speciális gerinctorna vagy pilates edzés segítheti a futókat is. Nem szabad elfelejtkezni a futást megelőző, bemelegítő és a futás után a levezető, nyújtó gyakorlatokról sem.
5. Nem figyel fel a fájdalomra
Szép a hősies helytállás, de amikor a futás hatására kényelmetlenségnél erősebb tünet, például fájdalom vagy ízületi duzzanat jelentkezik, arra mindenképpen figyelnünk kell. Semmiképpen se tűrjük a fájdalmat összeszorított fogakkal, hiszen az mindig egy visszajelzés a szervezet részéről, és komoly túlterheléses ártalmak kezdő jele lehet! Lehet ez persze banális dolog is, például nem megfelelő a cipő, a talaj, a futótechnika, vagy esetleg túlzott az edzésprogramja.
6. Összehasonlítgatja magát másokkal
Mindenki egyedi eset. A futóedzéseket is az egyéni sajátosságokhoz kell igazítani: figyelembe kell venni az életkort, a testsúlyt, a mozgásszervek állapotát, az edzettség fokát. A futóblogok, közösségi oldalak futócsoportjai sokat segíthetnek, motiváló társaságot és közösségi élményt nyújthatnak, de nem kell, hogy az összehasonlítgatások elégedetlenné tegyék a futót a saját teljesítményével. Minden futó, a legsikeresebb is, volt kezdő egyszer!
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.