HTML

Lájkolj minket

Fájhat-e a növekedés?

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2018.11.21. 11:41

Aki szülő, talán maga is tapasztalta, hogy gyermeke esténként lábfej-, térd-, vagy combfájdalmakra panaszkodik. Ez a titokzatos növekedési fájdalom, aminek okairól még ma is vitatkoznak az orvosok. De melyik fájdalom növekedési, és mikor jelez valami nagyobb bajt a szervezet? Mit tehetünk, ha a gyerekünk gyakori végtagfájdalomról panaszkodik?

40948.jpgDesigned by rawpixel.com / Freepik

Sokan még ma is kételkednek benne, egyértelmű tudományos vizsgálat mostanáig nem bizonyította, de a gyakorlati tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy a növekedési fájdalom igenis létezik. Vagy legalábbis van egy olyan típusú fájdalom, amit jobb híján így hívunk. A jelenség általában 3 és 5 éves kor között, majd 8 és 12 éves kor között jelentkezik. Azért éppen ezekben az időszakokban, mert ilyenkor gyorsul fel leginkább a gyerekek hossznövekedése. Mindez persze nem jelenti azt, hogy egy 7 vagy egy 14 éves ne szenvedhetne a növekedési fájdalomtól, a növésben amúgy is óriási egyéni eltérések lehetnek.  

Az úgynevezett növekedési fájdalmat a gyerekek általában a lábukban, leginkább a lábfej és boka körül, a lábszárukban, a térdüknél vagy a combjukban érzik. Sokkal ritkábban, de az is elfordul, hogy a karjaikban érzik a fájdalmat. Fájhat külön-külön, de jelentkezhet mindkét végtagban egyszerre is a fájdalom. Ami közös a panaszokban, hogy leginkább este, elalvás előtt, vagy éjszaka merülnek fel. Ilyenkor az is előfordul, hogy a gyerek kifejezetten emiatt ébred fel, és a lábaiban érzett fájdalom miatt nem tud visszaaludni, nem tudja megfelelően kipihenni magát. Szintén közös jellemző, hogy a panaszok reggelre elmúlnak, a gyerek másnap nem sántít, járni, futni, ugrálni ugyanúgy tud, ahogy korábban.       

Mi okozza a növekedési fájdalmat?

A helyzet rejtélyességét fokozza, hogy nincs teljes egyetértés az orvosok között abban, hogy mi okozza a panaszokat. A leggyakoribb magyarázat szerint arról lehet szó, hogy a csontok és az őket körülvevő lágy részek nem azonos ütemben növekednek. Vagyis a csont a csonthártyához képest túl gyorsan nő, ezért a csonthártya ráfeszül a csontra, húzódik, ami fáj. Azért este és éjszaka érzik a gyerekek, mert a növekedési hormonok ilyenkor, éjszaka, alvás közben termelődnek.

Egy másik magyarázat szerint inkább arról van szó, hogy ebben a korban a gyerekek elképesztően sokat mozognak, hatalmas a mozgásigényük. A csontjaik, izmaik, ízületeik viszont még nem elég fejlettek, nem elég erősek ehhez a nagy terheléshez. Egyszerűen azért fájnak a lábaik este, mert túlterhelték őket. Ahogy idővel az izmaik és csontjaik megerősödnek, hozzászoknak a nagyobb igénybevételhez, a fájdalom is elmúlik. Más szakemberek úgy vélik, hogy akkor fáj az izom vagy az ízület, ha rosszul van használva, például a gyerek lúdtalpas, de nem kapott megfelelő lúdtalpbetétet.

action-activity-bouncy-castle-296308.jpg

Hogyan enyhíthetjük a fájdalmat?

Akármi is az ok, soha nem jó, ha a gyerek szenved, és emiatt nem tudja kipihenni magát. Szerencsére a növekedési fájdalom okozta kínok enyhíthetőek. Segíthet egy kellemes, langyos borogatás, langyos, enyhén meleg fürdő, egy nem túl erős masszázs. A érintett izmok óvatos nyújtása, finom átmozgatása is javíthat a helyzeten. 

Érdemes ilyenkor több magnéziumtartalmú ételt adni a gyerekeknek. Ilyenek a hüvelyesek, a különböző babok, lencsék, borsók, aztán az olajos magvak, mint például a mandula, a földimogyoró, a dió, a tökmag vagy a napraforgómag. Hasznos lehet az étrendbe illeszteni több leveles zöldséget, mint a spenót, a sóska, a petrezselyem vagy a snidling. De kiváló magnéziumforrás a banán és a tengeri halak is.

Nem minden végtagfájdalom növekedési fájdalom

Fontos tudni, hogy nem minden gyerekkorban jelentkező végtagfájdalom ártalmatlan növekedési fájdalom. Ha a gyerek nem tud rendesen járni, sportolni, ha a fájdalom kifejezetten erőteljessé válik, akkor orvoshoz kell fordulni. Akkor is, ha a lábai bedagadnak, kipirosodnak, ha a fájdalom folyamatos, és csak az egyik lábban jelenik meg. Az is intő jel, ha a panaszok reggel vagy napközben jelentkeznek. Ilyenkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni, hogy kizárjanak más, súlyosabb betegségeket.

Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.

4 komment

Címkék: fájdalom térd gyerekkor lábszár lábfej serdülőkor lábfájás végtagok csonthártya növekdés

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr9314384796

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

SarahConnor 2018.11.21. 21:44:06

Kiskamaszként hónapokon keresztül volt enyhe, de az aggodalom felébresztéséhez épp elég erős fájdalom a medencémben egyik oldalt (nem emlékszem, melyik oldalon, pedig lehet, hogy fontos lenne). Olyan volt, mintha ott folyton nyomnának valamit odabenn. Néha már elképesztően kiakasztott, főleg hogy nem értettük, miért van.
Az összes létező orvost végigjártuk, de semmilyen szervi oka nem volt. Egyesek szerint nem akkut lezajlású vakbélgyulladás volt. A végén azt írták rá a papíromra, hogy növekedési fájdalom, mert nem volt más ötletük. Vagy 4 hónap után múlt el, addigra áldottam az eget.

Hórukk 2018.11.21. 23:36:58

@SarahConnor: lehet, hogy csak akkut kellett volna cserélni...

Treff Bubi 2018.11.22. 10:27:04

Én kiskoromban a lábszárcsont fájdalma miatt ébredtem fel néhányszor, szerencsére rövid időn belül elmúlt.

vikinga 2018.11.22. 11:04:47

Gyerekemnek a térde és a bokája fájt. Mágneses kezelést írtak rá (15-öt, ha jól emlékszem). Nem tudom, attól-e, de a végére elmúlt.


süti beállítások módosítása