HTML

Lájkolj minket

Krónikus derékfájdalomban szenvedő nők csípőfájdalmáról

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2014.11.10. 08:05

Mint ismeretes, számos oka lehet a csípőfájdalomnak. Jelen közleményünkben a nagy tomportáji fájdalomról írunk, mely rendellenességnek az egyik gyakori előidézője a nagy tomportáji nyálkatömlő (burza) mechanikai eredetű gyulladásos fájdalma. Az előfordulási gyakorisága felmérések  szerint  20-35%-os a krónikus derékfájós egyéneknél, s fokozott rizikót jelent a női populáció és az obezitás.

Gerinces_burza fájdalom_blog.jpg

 

A nyálkatömlők (burzák) olyan folyadékkal teli, zselés állagú  zsákok, amelyek „kipárnázzák” a csontos képletek és a lágy szövetek, izmok és szalagok közötti teret, elsősorban a súrlódásnak kitett felszíneken. Szerepük, hogy csökkentsék a csont és az izomtapadás közötti súrlódási erőt. Testünkben a különböző ízületek környékén számos burza található. A csípő ízületi  burza a combcsont tetején lévő kiálló csontperem és az ehhez rögzülő erős izomzat között található.

Nagy tomportáji burza fájdalomra hajlamosító állapotok

  • Azonos oldali és/vagy ellenkező oldali csípőízületi kopás (coxartrosis);
  • Az ágyéki gerinc kopásos (degeneratív) elváltozásai;
  • Krónikus mechanikai eredetű derékfájdalom;
  • Szisztémás gyulladásos reumatológiai kórképek;
  • Alsó végtagi lábhossz különbség;
  • Az ágyéki gerincműtétek utáni perzisztáló panaszok;
  • Alsó végtagi idegyulladás;
  • Elhízás, túlsúly;
  • Csípő protézis utáni állapot;
  • Alsó végtagi amputáció;
  • Női nem;
  • 40-60 közötti életkor;
  • Bizonyos sporttevékenységek( futás, torna, labdarúgás stb.)

A nagy tomportáji  burza fájdalom tünetei:

  • A csípő és comb hátsó-külső részén jelentkező kisugárzó fájdalom;
  • Típusos lokalizációjú nyomás érzékeny pont a nagy tomportáj feletti régióban;
  • Oldalt fekve az érintett oldalon kifejezett érzékenység, fájdalom jelentkezik, mely az alvást zavarja;
  • Rosszabbodik, ha ülés után fel kell állni;
  • A panaszok fokozódnak hosszú gyaloglásra, lépcsőzésre;

Thessalonikiben az Ortopéd  Klinika munkacsoportja (Fares Sayegh és munkatársai) által végzett öt éves után követéses tanulmányban 300 női beteget elemeztek, akiknek krónikus derék- és/vagy a derékból a csípőtájra, combba térdig, vagy térd alá is sugárzó fájdalmuk volt. A panaszok átlag fennállási ideje 7,1 hét, s az átlagos életkor 49,6 év volt.

A pácienseknél a gyöki érintettséghez társuló tüneteket – egyenes lábemelési teszt pozitivitást, és alsó végtagi neurológiai rendellenességet - a vizsgálók nem észlelték. A megfigyelésben részt vett női pácienseknél viszont azt találták, hogy nagy tomportáji burza fájdalomtól szenvednek elsősorban, amely kapcsolatba hozható a derékfájdalmukkal és a lumboischialgiával.

Az érintett egyének előzetesen hosszas sikertelen konzervatív (nem műtétes) terápiában részesültek. A tanulmányból kizárták azokat az eseteket, akiknek ismert csípőízületi kopásuk, egyéb sérüléses, vagy más csont-izomrendszeri csípőízületi rendellenességük volt. Mindegyik alanynak röntgen és CT vizsgálattal igazolt gerincbetegsége volt, s a nagy tomportáji burza fájdalom szindrómát, a típusos panaszok és klinikai tesztek alapján diagnosztizálták.

A vizsgált egyéneket két csoportra osztották, akik közül az egyik csoport tagjai (véletlenszerű kiválasztással) a nagy tomportáji  burzába gyulladáscsökkentő analgetkus-szteroidos) injekciót kaptak, s a másik csoport tagjai nem kaptak injekciós kezelést. A két csoport eredményét fájdalomskálával, és életminőségi kérdőívrendszerrel (Oswestry életminőségi index) követték több hónapon keresztül. A  tanulmány végső eredménye az volt, hogy a burza injekciós csoportban jelentősen csökkent a fájdalom és az életminőségi index is javult közép és hosszú távon egyaránt, szemben a burza injekciót nem kapó kontroll csoporttal.

A prospektív tudományos elemzésnek a célja az volt, hogy jelezze a hasonló klinikai tüneteit a nagy tomportáji burza  fájdalomnak és a derékfájdalomból eredő  alsó végtagi lesugárzó fájdalomnak, s rámutasson a nagy tompor táji fájdalom szindróma diagnosztizálásának fontosságára azoknál a betegeknél,  akik krónikus derékfájdalomban szenvednek.

A nagy tomportáji fájdalom szindróma kezelése elsősorban  konzervatív terápiát igényel,  - jegelés, nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők szedése, célzott csípőtáji gyógytorna, a burza területére adott fájdalomcsillapító - gyulladáscsökkentő injekciók alkalmazása, testsúlycsökkentés ha szükséges. Ezek sikertelensége esetén műtéti megoldás jön szóba.

Következtetés:

  • A nagy tomportáji fájdalom gyakori rendellenesség, mely összefüggésbe hozható a derékfájdalommal különösen nőknél és elhízott egyéneknél.
  • A női nem prediszpozíciója kapcsolatba hozható a medence terhelési viszonyainak változásával terhesség-szülés során.
  • A csípőtáji burza mechanikai eredetű gyulladása – mely eredhet a megváltozott alsó végtagi abnormális biomechanikai terhelésből, amely derék fájdalom esetén az  alsó végtagot érinti - utánozhat gerinc-rendellenességet s erre gondolnunk kell gerincbeteg vizsgálata során.
  • A nagy tomportáji fájdalom-együttes kiújulhat, de a kezelés megismételhető.

 

A cikk szerzője az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr916882787

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gorcsoldo 2014.11.11. 08:27:49

Talalhato-e errol angol irodalom? Nagyon halas lennek a linkert.


süti beállítások módosítása