Az ízületi fájdalom és a cukorbetegség a köztudatban két egymástól független betegség. Az utóbbi kutatások azonban egyre inkább azt bizonyítják, hogy bizonyos ízületi problémák kialakulása összefügg a diabétesszel. Milyen tünetek esetén gyanakodjunk arra, hogy fájó ízületeink komolyabb problémát is jeleznek?
Az ízületi fájdalom létrejöttének hátterében alapvetően két nagy betegségcsoport állhat:
1. Kopásból fakadó fájdalom (artrózis)
Az ízületek leggyakoribb betegsége az ízületi porckopás, más néven artrózis, amely a felnőtt lakosság 15-20 százalékát érinti. Ráadásul nemcsak az időseknél, hanem egyre gyakrabban a fiatal felnőtteknél is kialakulhat. Az ő esetükben a porckopást előidézheti a túlfokozott sportolás, testépítés, nehéz fizikai munka, nem megfelelően kezelt sportsérülés, és egyes betegségek (például immunológiai gondok), genetikai tényezők is. Az okok között azonban ki kell emelni az elhízást: már 5 kilogramm súlyfelesleg 50 százalékkal megnöveli ugyanis a térdízületi artrózis kialakulásának kockázatát. Az azonban kijelenthető, hogy ez a fajta ízületi fájdalom nem áll összefüggésben a cukorbetegséggel.
2. Gyulladás miatt kialakuló fájdalom (rheumatoid arthritis)
A tünetek általában lassan alakulnak ki, és több ízületet is érintenek. A betegség lefolyása hullámzó: javulás és visszaesés váltakozik. Leggyakrabban a csuklók és térdek, valamint a kéz és a láb kisízületei szimmetrikusan érintettek, ritkábban a boka, csípő, váll, könyök. Az egyik legjellemzőbb tünet a reggeli ízületi merevség: nehezen indul a mozgás, amely akár órákig is eltarthat. Kialakulását okozhatja, hogy valamilyen külső környezeti tényező hatására (pl. vírus-, vagy baktériumfertőzés) a szervezet saját építőelemeit megtámadó gyulladásos (autoimmun) folyamat indul el, és ez az ízületi felszínt borító hártya gyulladását eredményezi. A gyulladásos sejtek és a felszabaduló anyagok károsítják ezt a hártyát, majd a csontokat borító porcot, később a csontokat is, így jönnek létre a jellegzetes panaszok, ízületi deformitások. Az utóbbi időben azonban az orvoskutatók egyre inkább felelőssé teszik a cukorbetegséget is az arthritis kialakulásában.
A cukorbetegség és az ízületi gyulladás összefüggéseiről
- Az atlantai Centers for Disease Control and Prevention statisztikai adatai szerint az ízületi gyulladásban szenvedők 47%-a cukorbeteg is.
- 18 és 44 év közötti cukorbetegeknél 27% az artritisz előfordulási esélye, mely 250-szerese a nem cukorbeteg populációban mért valószínűségnek.
- Az 1-es típusú cukorbetegség, és a reumatoid artritisz is autoimmun betegségek. 1-es típusú cukorbetegeknél a szervezet saját immunrendszere megtámadja a hasnyálmirigyet, reumatoid artritisz során pedig az immunrendszer az ízületeket támadja meg.
- A cukorbetegség és az artritisz kialakulásában is fontos szerepe van a túlsúlynak és a krónikus gyulladásoknak. Túlsúly kialakulása esetén az emberek egyre kevesebbet mozognak, mivel a mozgás fájdalmas lehet, s ez tovább növeli a felhalmozott zsírszövetet. Ördögi kör.
- A cukorbetegség károsíthatja az ízületeket, és úgynevezett diabéteszes ízületi gyulladást okozhat. Ennek további tünetei: megvastagodott bőr, vállfájdalmak, carpalis alagút szindróma.
- A cukorbetegség következtében létrejövő ízületi betegség a ritka Charcot-ízület, amely akkor fordul elő, amikor a cukorbetegség következtében idegi károsodás jön létre, amely idővel ízületkárosodást okozhat. Ezt nevezik neuropathiás ízületi gyulladásnak is, ez a betegség láb és boka környékén jellemző. Az idegműködés csökkenése zsibbadó érzéssel is jár.
A cukorbetegséggel kapcsolatos ízületi fájdalom legyőzésének kulcsa az, hogy pontos diagnózist kapjon a fájdalom okáról. A diagnózis felállításában fontos tudnia az orvosnak, hogy mennyi ideje és milyen jellegű panaszokat tapasztal magán.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ gyógytornászainak közreműködésével készült.