Csontjanik rendkívül fontos szerepet töltenek be az egészségünk, a mozgásunk, az egész életünk szempontjából. Egyrészt a csontokon tapadnak meg az izmaink, másrészt a csontok részt vesznek a mozgásunk alakításában, a vérképzésben, és védik a belső szerveinket is. Bár sokat tanultunk róluk az iskolában, jó néhány érdekes tény nem közismert a csontokkal kapcsolatban. Összegyűjtöttünk közülük egy csokorral.
1. A csecsemőknek születéskor még 300 csontjuk van. Felnőttkorra a csontok száma 206-ra csökken. Ennek az az oka, hogy csecsemőkorban sok csont még egyszerűen nem forrt össze, mégpedig azért, hogy születéskor a baba könnyebben áthaladhasson a szülőcsatornán.
2. A testrészeink közül a lábfejünkben van a legtöbb csont. A lábfej csontjai a testünk összes csontjának közel negyedét teszik ki. A testünkben található 206 csontból 26 a lábfejben helyezkedik el.
3. Bár ránézésre azt hinnénk, hogy a koponya egyetlen nagy, összefüggő csont, valójában ez is sok csontból áll. Egy felnőtt ember koponyája összesen 22 különálló csontból épül fel.
4. Mind közül a legkeményebb csontunk az állkapocscsont. A testünkben található összes csontot el lehet törni, de ezt a legnehezebb.
5. Reggelente kerek egy centiméterrel magasabbak vagyunk, mint este. A csigolyák közötti rugalmas porckorongok ugyanis a nap folyamán összepréselődnek az állás és az ülés során, így a nap végére alacsonyabbak leszünk.
6. Bár sokan szeretik azt mondani, hogy azért mutat sokat a mérleg, mert nehéz a csontozatuk, valójában a súlyunknak mindössze 10 százaléka a csontszövet.
7. Húsz emberből egynek van minimum egy extra bordája. Az extra bordákkal rendelkezők között sokkal több a férfi, mint a nő. A nők között viszont akadnak, akiknek kevesebb bordája van, mert kivetettek egy párat, hogy még karcsúbbnak tűnjenek.
8. Egy 80 kilós ember csontváza mintegy 14 kilogrammot nyom.
9. A combcsontunk a legnagyobb csont, egy 180 centis ember esetében mintegy 50 centiméter hosszú. A középfül ékcsontja pedig a legkisebb, mindössze 5 milliméter. Ez az úgynevezett kengyel, amely az üllővel és a kalapáccsal együtt a hallórendszer fontos alkotórésze.
10. Sokáig nem tudtunk róla, de a csontjaink is részt vesznek a vércukorszint szabályozásában. A csontsejtek egy osteocalcin nevű hormont termelnek, ami szabályozza a vércukor- és zsíranyagcserét.
11. Minden egyes lépésnél, amit megteszünk, a testsúlyunk másfél-kétszerese rázza meg a csontozatunkat. Vagyis ekkora súly nehezedik a talpakra.
12. A D-vitamin nagyon fontos a csontok növekedéséhez. Ha nincs elég D-vitamin a szervezetünkben, akkor a kalcium és foszforsók nem tudnak beépülni a csontokba. Így a csontok mésztartalma alacsony lesz, emiatt pedig könnyen eldeformálódnak. Az így kialakult betegséget angolkórnak hívják.
13. A csontokban csontképző és csontfaló sejtek is vannak. A csontképző sejtek csontállományt hoznak létre, míg a csontfaló sejtek pusztítják a csontszövetet. Gyerekkorban még a sejtképzés van túlsúlyban, 30-40 éves kortól viszont már sajnos a csontfaló sejtek működése dominál.
14. Magyarországon körülbelül hatszázezer nőt és háromszázezer férfit érint a csontritkulás. Ennek következtében közülük minden hatodik évente legalább egyszer eltöri valamelyik csontját.