A várandósság alatt a nők teste számos fizikai változáson megy keresztül, amely hát- és derékfájdalmat okozhat. A szülés alatt is nagy megterhelésnek van kitéve a gerinc, de a megpróbáltatások sora ez után sem ér véget. Bejegyzésünkben annak jártunk utána, hogy mi okozza a fájdalmat, és az miként kezelhető, enyhíthető?
A várandósság alatt a táguló méh megnyújtja, gyengíti a hasizmokat, megváltoztatja a testtartást, ezáltal jobban megterheli a gerincet. Az extra kilók még inkább igénybe veszik az izomzatot, az ízületeket. Ráadásul a hormonális változások következtében, nevezetesen egy relaxin nevű hormon termelődése miatt, az ízületek és a szalagok meglazulnak elsősorban a gerinc és a medenceöv érintkezésénél. Ez szükségszerű, hiszen a táguló anyaméhnek hely kell. Kellemetlen hatása viszont az, hogy a kismamák kevésbé érzik magukat stabilnak állás, séta, ülés közben. Ezek a problémák nem egyik napról a másikra alakulnak ki, ezért szülést követően sem egyik napról a másikra múlnak el, bármennyire is sürgetné azt a fájdalmakat elszenvedő kismama.
A vajúdás során további megterhelésnek van kitéve gerincünk. Akkor ugyanis olyan izmokat is használ a kismama, amelyet egyébként nem, és ennek hatását (elsősorban izomlázszerű érzést) szülés után egy ideig még tapasztalhatja magán.
Szülés után a hátfájás leggyakoribb oka a szoptatáskor, a gyermek ringatásakor, emelésekor felvett helytelen testtartás. De az újszülött gondozásával járó stressz és kimerültség sem teszi lehetővé a pihenést, amely a gerincfájdalomból való felépülés egyik legfontosabb tényezője volna.
Gyakori jelenség a szülést követő hátfájás. A szülés utáni hátfájás általában néhány hónapon belül elmúlik, de a nők egy része hosszabb ideig is szenvedhet ettől a fájdalomtól. Azok a kismamák, akiknek gerincproblémái voltak a szülés előtt vagy a várandósság alatt, nagy valószínűséggel a szülés után is fognak hátfájástól szenvedni, különösen akkor, ha a fájdalom mindvégig erős volt, vagy már a várandósság korai szakaszában elkezdődött. A túlsúly sajnos csak tovább növeli a kockázatot.
7 tipp a szülés utáni hátfájás enyhítésére
1. Fokozatosan kezdjen el edzeni!
Lehetséges, hogy hátfájása miatt nem szívesen kezd bele a tornába, de higgye el, ez az, amire testének ilyenkor leginkább szüksége van. Az erősítő- és nyújtó gyakorlatok a leghasznosabbak. Ha valamelyik gyakorlat fájdalommal jár, vagy rosszul érzi magát közben, hagyja abba. Hallgasson a testére!
2. Válasszon kíméletes mozgásformákat, mint például a gyaloglás!
A séta szülés után rövid idővel biztonságosan elkezdhető. Az első hetekben lassan sétáljon és csak rövid ideig. Később az úszás az egyik legjobb sport, amit választhat, ráadásul közben az ízületeket is tehermentesíti. Végezzen gyengéd stretching- és jóga gyakorlatokat. Kerülje túlnyújtást vagy a túlságosan megerőltető gyakorlatokat.
3. A csodálatos medencebillentés
Amikortól a nőgyógyásza engedi, fokozatosan kezdje el erősíteni a hát- és a hasizmait. A medencebillentés például egy nagyon hasznos gyakorlat, és jó, ha a napi rutin része lesz.
Feküdjön a hátára. A térdét hajlítsa be, a talpa maradjon a földön. Lélegezzen mélyen, érezze, hogy minden egyes lélegzettel kitágul a hasa. Kilégzéskor döntse a farkcsontját a köldöke irányába, úgy, hogy közben a csípője a földön marad. Ez egy nagyon finom és apró mozgás. Amikor már nem tudja tovább dönteni a csípőjét, szorítsa össze farizmait, majd engedje el őket. Ismételje 8-10 alkalommal. (Ha császármetszéssel szült, várjon legalább 6-8 hetet, amíg elkezdi ezt a gyakorlatot.)
4. Ügyeljen a megfelelő mozdulatokra, testtartásra!
Állás, séta és ülés közben is tudatosan ügyeljen a helyes testtartásra. Kezdetben szoptatáskor minden kismama előre görnyed. Ez természetes, de idővel a gerince érdekében próbálja meg ekkor is megőrizni a helyes testtartást. Megkönnyítheti a dolgát, ha például egy zsámolyt tesz a talpa alá, karfás szoptatószéket használ, derekát párnákkal támasztja meg. Ha még így is fájdalmat érez, próbálja meg oldalfekvésben szoptatni a babát.
5. Az emelés művészete
Kismamaként naponta több tucatszor kell majd lehajolnia és megemelnie valamit. Ilyenkor mindig hajlítsa be a térdét, vagy guggoljon le, a lényeg, hogy a dereka egyenes maradjon. Nehéz dolgokat pedig egyáltalán ne emelgessen a korai időszakban.
6. Lazítson!
A fájdalom enyhítésében nagy segítség lehet egy meleg fürdő, vagy pakolás, amely segíthet ellazítani az izmokat az érintett területen. Ha a meleg nem segít, próbálja ki a hidegzselét, van, akinek pont a hideg enyhíti a fájdalmát. A masszázs ugyancsak hasznos módszer az izmok ellazításában. Ideiglenesen megnyugtatja a feszült vállat, deréktáji izmokat.
7. Szabaduljon meg mielőbb a túlsúlytól!
Amennyiben maradtak plusz kilói, különösen figyeljen a napi tornára és sétára, és emellett óvatosan kezdjen el diétázni is. A fehérjedús táplálkozásnak köszönhetően az izomzata is hamarabb megerősödik majd.
A cikk az Országos Gerincgyógyászati Központ szakorvosainak közreműködésével készült.