Már-már elcsépelt a rendszeres testmozgás fontosságát hangsúlyozni, de azt is szükséges tudatosítanunk, hogy a különféle gyakorlatok helyes kivitelezése rendkívül fontos. Hiába edzünk rendszeresen, ha helytelenül kivitelezünk egy-egy mozgást, akkor több kárt is okozhatunk magunknak, mint hasznot.
Az alábbi 3 gyakorlat nagyon hasznos, ám ha nem csináljuk jól őket, ráadásul a helytelen kivitelezést szorgalmasan memorizáljuk is, akkor a testünk előbb vagy utóbb be fogja nyújtani a számlát valamilyen probléma, fájdalom formájában. Természetesen bármelyik gyakorlatot lehet rosszul vagy jól csinálni, de a teljesség igénye nélkül az alábbi mozdulatsoroknál különösen érdemes résen lenni és odafigyelni a hibák elkerülésére.
1. Teljes felülés
A teljes felülés még szabályos kivitelezés esetén is komoly terhelést jelent a porckorongoknak, de a rendszeresen helytelenül végrehajtott mozdulatsor igen gyakori okozója az edzés után kialakuló hát- és nyakfájásnak, sőt, rosszabb esetben akár porckorongsérvhez is vezethet. A teljes felülésnél elkövetett leggyakoribb hibák:
- nagy lendülettel, egyenes derékkal, hirtelen rántjuk fel magunkat a padlóról
- fejünket előretolva, a tarkóra tett kezünkkel és karjainkkal próbáljuk segíteni a felülést
- a hasizmokat nem aktiváljuk kiinduláskor
- lábaink nyújtva vannak
- sietve csapjuk vissza a hátunkat a talajra
Még sokak fejében az él, hogy a teljes felülés a legjobb hasizomgyakorlat, de ez nem feltétlenül igaz úgyhogy, ha nem megy, akkor ne erőltessük és csináljunk helyette inkább hasprést.
2. Guggolás
A guggolást mindenki ismeri, ez egy olyan alapgyakorlat, ami remekül edzi az alsótestet. A lábak és a farizom egyik leghatékonyabb gyakorlataként egyszerűnek tűnik. A guggolásnál elkövetett leggyakoribb hibák:
- térdeink előre helyezésével indítjuk a mozdulatot, vagyis a térd előbbre kerül, mint a lábujjak vonala
- a sarkak felemelkednek a talajról
- a padlót vagy a plafont nézzük, emiatt lóg a fej vagy a nyak megfeszül
Ezek után nincs mit csodálkozni azon, hogy a rendszeresen rosszul végrehajtott guggolás miatt igen gyakori a térd- vagy derékfájás kialakulása.
3. Plank (deszkapóz vagy statikus alkartámasz)
Igen közkedvelt gyakorlat és valóban nagyon hatékony is, hiszen többek között kiválóan erősíti a törzs felületes és mély izmait is, de persze csak akkor, ha jól csináljuk. A planknél elkövetett leggyakoribb hibák:
- feltoljuk a magasba a fenekünket
- görbítjük a hátunkat
- a has előre esik, derekunk homorú
- lógatjuk a fejünket vagy az arc előre emelésével a nyaknál erőteljes hátrahajlítás jön létre.
Mindez rendkívüli terhelést ró a gerincünkre, főleg a legérzékenyebb ágyéki szakaszra, úgyhogy mindig tartsunk szem előtt: a semmilyen plank is jobb lehet a rendszeresen helytelenül végrehajtott planknél.
Mozogjunk, de nem mindegy, hogyan!
A sportgyakorlatokra általánosságban igaz, hogy a helyes kivitelezésüket ajánlott személyi edzőtől vagy gyógytornásztól elsajátítani és addig gyakorolni, amíg minden esetben képesek vagyunk jól megcsinálni a mozdulatsort, mert csak így lehetünk biztosak abban, hogy testünknek jót teszünk, nem pedig ártunk. Ha valaki nem rendelkezik sportmúlttal és a gyakorlások ellenére is bizonytalan, hogy megfelelően hajtja-e végre az adott mozdulatot, akkor annak érdemes nem egyedül edzeni, hanem inkább külön edzővel vagy gyógytornásszal, aki folyamatosan felügyeli és kontrollálja a mozgás kivitelezésének helyességét, így elkerülhető a sérülésveszély.
A cikk a Budai Egészségközpont gyógytornászainak közreműködésével készült.