Nyáron azok is szeretnék kiélvezni a szabadtéri sportlás örömeit, akik év közben nem sportolnak rendszeresen. Eláruljuk, mik azok a dolgok, amikre érdemes odafigyelni a nyári sportolás közben a gerincbántalmak megelőzése érdekében.
Ha gerincbarát módon szeretnénk hozzálátni a sportoláshoz, akkor az első és legfontosabb lépés: az alapos bemelegítés. Általános jó tanács, hogy soha ne merev ízületekkel kezdjünk hozzá a sportoláshoz! Bármilyen sportágra is essen a választásunk, mindig fokozatosan növeljük a terhelést, ne ugorjunk neki hirtelen vagy felkészületlenül az intenzív mozgásnak, mert ez könnyen izomlázhoz, gerincfájdalomhoz, vagy a korábbi gerincproblémáink kiújulásához vezethet.
Milyen mozgásformát válasszunk a nyárra és hogyan végezzük?
Fussunk füves terepen!
Amennyiben a nyári hőségben kocogásra vagy futásra vállalkozunk, a kemény, aszfaltozott utak helyett preferáljuk inkább a változatosan terepen való edzést, ezzel teszünk ugyanis a legjobbat gerincünknek. A futáshoz viseljünk a lábunk anatómiai felépítéséhez illeszkedő sportcipőt, és tegyünk meg mindent az izmaink, ízületeink túlterhelésének elkerülése érdekében.
Biciklizzünk helyes testtartással!
A kerékpározás egy nyáron is élvezettel végezhető, hatékony edzési és kikapcsolódási forma. Amellett, hogy javítja az állóképességet, jelentős mértékben képes erősíteni a lábizmokat. A gerincbarát biciklizéshez azonban érdemes néhány fontos szempontot észben tartanunk: állítsuk be helyesen a nyereg magasságát, tartsuk lazán a vállainkat és kerüljük a túlzott előrehajlást, válasszunk egyenletes terepet, a folyamatos rázkódást eredményező göröngyös utak helyett - így elkerülhetjük a nyak-, hát- vagy derékfájást, és a nyár hátralévő részében is emlékezetes kerékpártúrákat folytathatunk.
Ússzunk helyes technikával!
Az úszás az egyik legkíméletesebb mozgásforma: átmozgatja a legfontosabb izomcsoportokat, erősíti a hátizmokat, mindezt ráadásul úgy, hogy a legtöbb szárazföldön végezhető sportolási módhoz képest kevésbé terheli az ízületeinket, gerincünket. Ha kímélni szeretnénk a gerincünket, akkor erre a helyes technikával végzett hátúszás a legjobb választás, mert megnyújtja a gerincet és átmozgatja az egész testet. Ezzel szemben a fej vízből való kitartásával végzett mellúszás akár derék vagy nyakfájdalomhoz is vezethet.
Labdajátékoknál kerüljük a hirtelen mozdulatokat!
A teniszezés, a fallabda és a focizás során gyakran végzünk hirtelen, csavaró mozdulatokat - amik könnyen vezethetnek különböző sportsérülésekhez, megakadályozva ezzel a nyár további részének aktív módon való eltöltését. A kevésbé rutinos sportolóknak, akiknek inkább csak a nyári szabadságuk alatt van ideje, lehetősége a szabadtéri sportok gyakorlására, érdemes már előzetesen elsajátítani a gerinckímélő technikákat és játék hevében is fokozott odafigyeléssel mozogni.
Az írás a Budai Egészségközpont és az Országos Gerincgyógyászati Központ szakorvosainak közreműködésével készült.