Ritkán fertőzi meg valamilyen kórokozó a gerincet, de ilyenkor a tünetek akár olyan súlyosak lehetnek, hogy egyes esetekben műtétre is sor kerülhet.
A gerincet érintő fertőzések
A gerincet érintő fertőzéseket spinális infekcióknak nevezik. Ezek leggyakrabban baktériumok miatt alakulnak ki, de lehetnek vírusos vagy gombás eredetűek. A gerincet több úton is elérhetik a kórokozók. Egyik lehetséges mód, hogy a szervezetben már meglévő gócforrásból véráram útján jut a kórokozó a gerincbe. Ugyanakkor a fertőzés kialakulhat orvosi beavatkozások (injekció, korábbi műtét, sebgyógyulási zavar) és nyílt sérülések következtében is. Emellett az immunrendszer gyengesége vagy más alapbetegségek is hajlamosíthatnak a fertőzések kialakulására.
A gerincfertőzések tünetei
A spinális infekciók tünetei változatosak lehetnek, és függenek a fertőzés típusától és súlyosságától. Gyakori tünetek közé tartozik a hőemelkedés vagy ritkán láz, a fertőzés által érintett gerincszakasz érzékenysége, fájdalma.. Ha a fertőzés kiterjed az idegekre is, az súlyosabb tüneteket, például izomgyengeséget, érzészavarokat, széklet-vizelet szabályozási zavart, vagy akár bénulást is eredményezhet.
Diagnózis és kezelés
A spinális infekciók diagnosztizálása komplex folyamat. Az orvosok általában fizikai vizsgálatot végeznek, laboratóriumi teszteket kérnek és képalkotó eljárásokat alkalmaznak, például röntgent, MRI-t vagy CT-t. A pontos diagnózis elengedhetetlen a megfelelő kezelés megállapításához.
A kezelés az infekció típusától és súlyosságától függ. A kezelés szerves része az antibiotikum terápia, melyre leggyakrabban tablettás formában kerül sor. Ha a fertőzés súlyos, vagy ha az antibiotikumkezelés nem hatékony, gerincsebészeti beavatkozásra is lehet szükség. A műtéti beavatkozás során a fertőzött területet megtisztítják és a károsodott szöveteket eltávolítják, illetve szükséges esetén csavaros rögzítéssel a gerinc stabilitását visszaállítják.
A gerincfertőzések megelőzése
A spinális infekciók elkerülése érdekében fontos, hogy az egészségügyi intézmények és a páciensek is tartsák be a megfelelő higiéniai protokollokat. Műtétek során a steril környezet fenntartása és a megfelelő antibiotikumokkal végzett megelőzési célt szolgáló kezelés kulcsfontosságú. Emellett az immunrendszer erősítése és az egészséges életmód fenntartása is segíthet a fertőzések elkerülésében.
A gerincfertőzések gyakorisága
A gerincet érintő fertőzések viszonylag ritkán fordulnak elő az átlagos populációban. Azonban amikor bekövetkeznek, komoly problémákat okozhatnak, és gyakran speciális diagnosztikai és terápiás megközelítést igényelnek.
Összességében bár a spinális infekciók ritkábban fordulnak elő, fontos hangsúlyozni, hogy ha valaki a gerinc területén tüneteket tapasztal, például hőemelkedést, hátfájást vagy más jellegzetes jeleket, mihamarabb forduljon orvoshoz. Az időben történő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a súlyosabb szövődmények és károsodások megelőzésében.
A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyászának közreműködésével készült el.