Tudta, hogy a tartós nyaki fájdalom és a visszatérő fejfájás között szoros kapcsolat van? Sokan hónapokig vagy akár évekig keresik a megoldást fájdalomcsillapítókban, miközben a valódi ok a nyaki gerinc problémáiban rejlik. Gerincspecialista árulja el, mit kell tudni a nyaki gerinc eredetű fejfájásról!
Egy friss tanulmány szerint az emberek 70%-a tapasztalt már nyakfeszülésből eredő fejfájást, és sokan közülük nem is sejtik, hogy a helytelen testtartás, az ülőmunka vagy akár egy régi sérülés is kiválthatja. Ha azok közé tartozik, akik gyakran éreznek fejfájást a tarkójuk vagy a halántékuk környékén, akkor itt az ideje, hogy megtudja, hogyan okoznak fejfájást a nyaki gerincproblémák és miként lehet megszüntetni a fájdalmat a gyökereinél.
Becslések szerint az emberek 96%-a szenved élete során valamilyen típusú fejfájástól, legyen az elsődleges (pl. migrén, tenziós vagy cluster fejfájás) vagy másodlagos (fertőzésből eredő, fej-nyak trauma következtében fellépő vagy cervicogén) fejfájás. A krónikus fejfájások 15-20%-a tartozik ez utóbbi csoportba, a nyaki gerinc eredetű (orvosi néven: cervicogén) fejfájások közé.
Mik a nyaki gerincből eredő fejfájás tünetei?
A nyaki gerincből eredő fejfájás többnyire mérsékelt vagy közepesen erős, mély, tompa (nem lüktető, nem vágó vagy szúró jellegű fájdalom. Gyakrabban egy oldalon, ritkábban kétoldalon fordul elő. Jellemzően a tarkó, a halánték, a homlok és a szem környékén jelentkezik, a tarkó területéről kiindulva. A cervicogén fejfájás kezdetben epizodikusan jelentkezik, később azonban folyamatossá válik, és a nyaki gerinc mozgatásával, illetve fenntartott helyzetével kiváltható. Idővel a tarkó területe nyomásérzékennyé válik, a nyaki gerincmozgás pedig beszűkül.
Hogyan lehet megállapítani, hogy nyaki gerincprobléma okozza-e a fejfájást?
Sokszor előfordul, hogy különböző fejfájás típusok együttesen vannak jelen, vagy hogy a primer fejfájáshoz nyaki gerincpanasz is társul. Azaz a nyaki gerincpanasz és a fejfájás együttes megléte még nem jelenti egyértelműen, hogy cervicogén fejfájásról van szó.
A differenciáldiagnózis felállításához a nyaki gerinc funkcionális vizsgálatára van szükség. A szakemberek kikérdezik az érintetteket a panaszok pontos helyéről, jellegéről, erősségéről, előfordulásának gyakoriságáról és a provokáló tényezőkről (pl. fizikai megerőltetés, pszichés stressz, hormonális hatások, rossz látás, időjárás változás, alvás, diéták, táplálkozási szokások). Ez után következik a fizikális vizsgálat, ami elsősorban a nyaki gerinc mozgásának vizsgálatán és az izomzatban fellelhető diszfunkció feltérképezéséből áll. Cervicogén fejfájás esetén gyakran tapasztalható a felső nyaki gerinc szakaszon fájdalommal kísért mozgásbeszűkülés, valamint az izomzat feszessége és nyomás érzékenysége.
Szakértők által ajánlott módszerek, amelyek segítenek megszabadulni a nyaki eredetű fejfájástól – egyszer s mindenkorra!
A cervicogén fejfájás kezelésére hatékony módszerek: az aktív torna, a manuálterápia vagy a lágyrészek feszességét oldó technika, illetve ezek kombinációja. Nyaki gerinc eredetű fejfájásnál gyakran tapasztalható előre helyezett fejtartás, amit a fizioterapeuta az érintett aktív részvételével korrigál, ezt követően figyelni kell a helyes testtartás fenntartására és rendszeresen tornáztatni kell a nyaki izmokat, naponta többször elvégezve a gyógytornász által javasolt gyakorlatsorokat. A kezelés eredményességét nagymértékben befolyásolja az érintett elhivatottsága, hiszen a fejfájást fenntartó tényezőket kizárólag önmaga képes megszüntetni, minimalizálni. Ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy megelőzze a nyaki gerinc eredetű fejfájás visszatérését, ismételt jelentkezését. A cervicogén fejfájás kezelése interdiszciplináris feladat: ideális esetben szakorvos, gyógytornász, dietetikus és egyéb területek szakembereinek együttműködésével történik.
A cikk szerzője a Budai Egészségközpont és az Országos Gerincgyógyászati Központ szakorvosa.