A Dynesys rendszer egy új fejlesztés a gerinc stabilizálásának a műtéti megoldására. A műtét lényege, hogy az instabil szegmentumban a jól ismert pediculus csavarokat nem egy rúddal kötjük össze, hanem egy rugalmas rendszerrel. A rugalmas rendszer célja, hogy a panaszokat okozó szegmentumban csökkentse a gerinc (kóros) mozgásait, illetve áthidaló megoldásként a fúzió melletti még egészséges szomszédos szegmentum mozgástartományát és a nyíróerőket csökkentve, megóvja a szomszédos szegmentum szindróma kialakulásától.
A rugalmas rendszer két részből áll. A belső rész egy „cipőfűző” – szerű speciális műanyag kötél, és erre van ráfűzve egy hengerszerű speciális (poliuretán) rugalmas műanyag cső, amit a felterpesztett csavartávolsághoz méretezünk. A két szomszédos csavart a belső kötél köti össze, majd a közti szakaszon helyezkedik el a felfűzött cső. A stabilizálás koncepciójának a lényege, hogy rögzítéskor a kötélrészt megfeszítve, a csavarokat, így közelítve (lordotizálva), maga a „túlméretezett” cső is kompresszió alá kerül.
Az előrehajlásban a kötélrész, a hátrahajlásban a műanyag cső és a forgó jellegű mozgásban a kettő együtt korlátozza a mozgást.
A műtét a derékfájást és az alsóvégtagi fájdalmakat okozó gerincbetegségek csak bizonyos eseteiben alkalmazható, általában akkor, hogyha a porckorong rés nem igényel sebészi beavatkozást.
A rendszer kombinálható a hagyományos fúziós műtétekkel (DTO műtét), amikor a szomszédos szegmentum szindróma kialakulását megelőzendő, a fúzió mellett Dynesys-szel rögzítjük a szomszédos csigolyát.
Az eredeti írás ezen a linken található meg.
A cikk ismertetője a Budai Egészségközpont Kft. és az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.