„Pszichológus? De hát nem vagyok én bolond!” – mondják sokan felháborodva akkor, amikor család- vagy háziorvosuk, családtagjuk vagy ismerősük azt javasolja, vegyenek részt pszichológiai állapotfelmérésen vagy kezelésen. A sokakban megtalálható tévhitek és fantáziák a pszichológusokkal és a pszichés munkával kapcsolatban sok szorongást szülnek az ilyen helyzetekben, és veszélyük, hogy megakadályozhatják a beteg gyógyulását. Cikkünkben igyekszünk tisztázni a pszichológusokkal és a pszichológiával kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket és rávilágítani arra, hogy miért is lehet hasznos a lelki munka sokak számára.
Az alábbi tévhitek jelennek meg leggyakrabban a pszichológiával és a pszichológusokkal kapcsolatban:
A pszichológia nem is tudomány, csupán józan ész kell hozzá
Hasonlóképpen a matematikához és az irodalomhoz, pszichológiát is az egyetemek oktatnak. Társadalmi konszenzus, hogy a pszichológia önálló tudományterület, mely az emberi viselkedéssel, gondolkodással és érzelmekkel foglalkozik. Mivel számos területe van, nem csupán a segítés, hanem például az emberi tulajdonságok, viselkedés tanulmányozása is a feladata.
A pszichológusok orvosok, akik gyógyszert fognak felírni nekem
A pszichológusok alapvetően nem orvos végzettségűek. Magyarországon legtöbbször az egyetemek bölcsészettudományi karain található a pszichológia szak. A pszichológusok minimum 5 évet járnak egyetemre, azt követően kapják meg a pszichológus diplomát és címet. A pszichológusok általában nem állnak meg az „egyszerű” pszichológus végzettségnél, hanem sokan szereznek valamilyen szakpszichológusi (klinikai, tanácsadó, stb.), doktori vagy pszichoterapeuta végzettséget.
A pszichológus nem pszichiáter. A pszichiáter orvosi egyetemet végez, majd pszichiáter szakvizsgát tesz. A legnagyobb különbség pszichológus és pszichiáter között, hogy a pszichiáter elsősorban gyógyszeres kezelést alkalmaz. Sok esetben a leghatékonyabb gyógyító eljárás, ha a két segítő együttműködik, azaz egy adott személy egyszerre kap pszichiáteri és pszichológusi segítséget.
A pszichológusok olvasnak a gondolatainkban
Amikor valaki megtudja, hogy pszichológussal áll szemben, gyakran ez az első reakciója: „Úristen! Akkor ön most olvas a gondolataimban?!” – mondják akár ijedten, akár viccelődve. Bár a pszichológusok képzettek abban, hogy megértsék és elemezzék az emberi viselkedést, az emberi gondolkodás olyan összetett, hogy még ők sem képesek „olvasni” benne. Bárki, aki azt állítja, hogy tud olvasni a gondolataiban, nagy valószínűséggel szélhámos. Fontos kiemelni, hogy a pszichológusok szabad idejükben általában nem elemzik a környezetükben lévőket, hiszen a pszichológiát, mint tudományos tevékenységet gyakorolják, nem pedig a hobbijuknak tekintik.
A pszichológusok őrültekkel foglalkoznak
Sokak fejében az a kép él a pszichológusokról, hogy munkaidejük (és talán szabadidejük) legnagyobb részét azzal töltik, hogy „őrültekkel” foglalkoznak. A valóságban azonban a pszichológusok legtöbbször olyan emberekkel foglalkoznak, akik személyes problémáik megoldását keresik. A pszichoterápiában való részvétel, a pszichológussal való közös munka nem egyszerű, sok erőfeszítést igényel a kliensek részéről.
A pszichológusoknak azért fizetünk rengeteg pénzt, hogy meghallgassanak minket, közben pedig még tanácsot sem adnak
A jó pszichológusok saját akaratukból és belső motivációból választották szakmájukat és gyakorolják hivatásukat. Céljuk, hogy megsegítsék a hozzájuk fordulókat abban, hogy saját, személyes megoldásokat, megküzdési módokat találjanak problémáik megoldására. Minden esetben arra törekednek, hogy megértsék klienseiket, rávilágítsanak bizonyos összefüggésekre és tipikus problémákra, hiszen ezek által a segítségért fordulók önismerete nő, önmagukról kialakított képe kedvezően változik, erőforrásaikat jobban fel tudják használni.
Mi valójában a pszichológus?
Összességében elmondható, hogy a pszichológus egy olyan egyetemet végzett szakember, akinek legfőbb célja a kliensével kialakított bizalmi kapcsolaton belüli segítés. Az emberi viselkedés, érzelmi működés és gondolkodás terén szerzett tudásával, tapasztalataival támogatja azokat a hozzá forduló embereket, akik keresik a megoldásokat saját lelki, testi vagy szociális problémáikra.
A cikk szerzője a Pszichoszomatikus Ambulancia munkatásra.