A légkondicionáló használata a munkahelyen, otthon és az autóban olyan általánossá vált, hogy komolyan foglalkozni kell az egészségügyi következményeivel is. Az orvosok egyre gyakrabban találkoznak olyan problémákkal, amelyeket a túlzott klímahasználat okoz.
Így hat a klíma a mozgásszervekre
A nyári hőségben mind többen küszködnek vállízületi, nyak- és háti fájdalmakkal. A legtöbb problémát azok számára okozza a rosszul beállított vagy túl hidegre állított klíma használata, akik statikus testhelyzetben végzik a munkájukat, például irodában ülőmunkát végeznek, és huzatban vagy a klíma közvetlen közelében dolgoznak. Ha túl nagy a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között, illetve ha a hűvös levegő folyamatosan ugyanarra a testrészre irányul, az panaszokat okozhat. A bőr és a közvetlen alatta lévő szövetekben a hideghatás miatt a hajszálerek összehúzódnak, az érintett testrész vérellátása romlik, az izmok megfeszülnek, izomkötöttség, fájdalom, illetve ezt kísérő gyulladás alakul ki.
Első tennivaló természetesen a klíma beállításának megváltoztatása és a fájó testrész melegen tartása sállal vagy pulóverrel. Vonaton, villamoson, repülőn utazók mindig vigyenek magukkal ilyen „melegítő” ruhadarabot, mert a klímát nem mindenhol lehet átállítani.
Az esetek többségében a panaszok néhány nap múlva elmúlnak, de az sem ritka, hogy hosszabb ideig tartó mozgásszervi betegség alakul ki. Nem ritka a váll, a könyök, a csípő és a térd ízületében lévő ízületi nyáktömlőnek (bursa) vagy a váll ún. rotátor köpenyének, a kar mozgatásáért, forgatásáért felelős izomcsoportnak a gyulladása. Ez utóbbi esetben az intenzív fájdalom, a mozgáskorlátozottság olyan fokú, hogy az érintett a karját sem képes felemelni.
Enyhébb fájdalomnál segíthetnek a vény nélkül kapható gyulladás- és fájdalomcsökkentő készítmények, de ha a fájdalom nem múlik el egy-két nap alatt, mindenképpen mielőbb szakorvoshoz érdemes fordulni vele.
Más egészségkárosító hatásai is lehetnek
Fontos tudni, hogy a rosszul kezelt, nem megfelelően karbantartott légkondicionáló számos egyéb panaszt is okozhat. Ha a klíma túlságosan kiszárítja a levegőt, szemszárazság, kötőhártya-gyulladás jelentkezhet. A száraz levegő kiszárítja a száj és a légutak nyálkahártyáját is, ami – különösen a hideghatással együtt – növeli a légúti fertőzések esélyét is. A huzat és a túlzott klímahasználat hatására fejfájás, szédülés, fülzúgás és kimerültség is jelentkezhet. A nem megfelelően karbantartott klíma miatt allergiás tünetek is kialakulhatnak, és fertőzések kiindulópontja is lehet. Ha nincs rendszeresen tisztítva a klíma, elszaporodhatnak benne a baktériumok, vírusok és gombák is. Szerencsére nem gyakori, de veszélyes fertőzés az ún. legionárius-betegség és a szisztémás gombafertőzés is, amikor a kórokozók a légkondicionáló szűrőrendszerében telepednek meg, és onnan jutnak a helyiség levegőjébe.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Alapszabály, hogy a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség ne legyen több hat-nyolc foknál. Akinek valami okból mégis ennél nagyobb hőmérséklet-különbséget kell elviselni, az jól teszi, ha a munkahelyén tart egy-egy plusz réteg ruhát, pulóvert, amit a vállára teríthet. A klímából kiáramló hideg levegőt ne irányítsuk senkire. A klímaberendezés rendszeres karbantartásával, a szűrők időnkénti tisztításával, cseréjével megakadályozhatók a fertőzések. A helyiség túl száraz levegőjét párásítóval, szobanövényekkel tehetjük kellemesebbé.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.