Minél idősebb valaki, annál súlyosabb következményekkel járhat egy elcsúszás, elesés, hiszen az életkor emelkedésével gyengülnek, könnyebben törnek és nehezebben regenerálódnak a csontok. Hogyan kerülhetők el a gyakori téli gyalogos balesetek?
Minden télen előfordul, hogy tartós, kemény hideg után egy váratlan melegfront betörése hoz csapadékot: ilyenkor az ónos eső, illetve a fagyos talajra jegesedő eső jégpáncéllal borítja az utakat, járdákat. Néhány óráig tart csupán, de ez idő alatt sokszorosára nő a közlekedési balesetek száma, nemcsak a közutakon, hanem a gyalogosok körében is. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, hogy elkerülhessük a téli, utcai elcsúszásokat, eséseket, amelyek főleg a sérülékenyebb csontú idősekre nézve jelentenek súlyos veszélyt.
Ha teheti, várjon az elindulással!
A különösen veszélyeztetett időseknek azt szokták tanácsolni, hogy akinek nem meghatározott időre, halaszthatatlan ügyben kell elindulni, mérlegeljen! Inkább várjon néhány órát az utcára lépéssel, addigra felsózzák a járdákat, vagy magától is elolvad a jégpáncél. Hogy ez mennyire nem magától értetődő, azt mutatja, hányszor történik olyan idős emberrel baleset, aki „csak ide a lottózóba ugrott le” – éppen a reggeli órákban kialakult életveszélyes helyzet idején, pedig két-három órával később már minden gond nélkül tehette volna meg.
Ne restelljen támaszt, botot használni!
Aki mindenképpen kénytelen útnak indulni, igyekezzen mindent megtenni a biztonságáért. Nem szégyen hegyes végű túrabotot, sétapálcát, vagy gumi tappanccsal ellátott botot használni támaszul.
Medvetalp: teljes talpunk érintkezzen a talajjal!
Az elcsúszás veszélyét csökkenti, ha növeljük a járófelületet, és nem csúsztatva, a talajjal párhuzamosan tesszük előrébb a lábunkat, hanem az egész talpunkat helyezzük egyszerre a talajra. Igaz, hogy ez a járásmód egy cseppet sem kecses, de ezzel a lassabb, óvatos, „cammogó” járással könnyebb az egyensúlyunkat is megtartani, ha megcsúszással kibillennénk belőle.
Növelje a cipő súrlódását!
Tegyük félre a körömcipőt, magas talpú, hegyes sarkú divatcsizmákat! Legjobb a „traktortalpú”, mélyen barázdált, recés téli csizma vagy bakancs. A cipő súrlódását ma már az erre a célra kapható, külön rácsatolható „hólánccal” is növelhetjük, de ennek hiányában egy ócska frottír zokni is megteszi, amit a legcsúszósabb szakaszon a cipőre húzunk. Használható trükk a hagyományos, textiles ragtapasszal is növelni a cipő talpának súrlódását.

Tartson távolságot a közúttól!
A járdán tanácsosabb belül, a forgalomtól legtávolabb járni: itt könnyebben tudunk kapaszkodni is, például a kerítésbe vagy az épület kiszögelléseibe, de ennél is fontosabb, hogy esetleges elcsúszásnál ne csússzunk a haladó gépkocsik közé. A járda sima felületénél biztonságosabb kövecses talajon vagy gyepen haladni.
Enyhe terpesz, kezek szabadon
A síkos, jeges, havas járdán elővigyázatosságból járjunk egy kicsit „totyogósan”: behajlított térdekkel, enyhe terpeszben, és az egyensúly megőrzését segítsük a kezünkkel. Darwin-díjas ötlet ilyenkor zsebre dugott kézzel haladni!
Csökkenthetők az elesés következményei is – esni okosan
Az elesésre ezekben a helyzetekben mindig számítani kell, így annak következményeit enyhíthetjük is tudatos elővigyázatossággal. Például a csontritkulásban szenvedők jó, ha „kipárnázzák” a leginkább veszélyeztetett testrészeiket, csípőjüket, térdüket az erre a célra kialakított védőruházattal, vagy legalább vastag, réteges öltözködéssel, kesztyűvel, sapkával védik magukat. Ha mégis bekövetkezik az esés, behajlított lábakkal csökkenthetjük az ütődés erejét, a karokkal pedig próbáljuk meg a fejünket védeni.
Átgondolt elsősegély
Az elcsúszás, esés következménye gyakran súlyos csonttörés vagy agyrázkódás is lehet. Ha ennek gyanúja felmerül, akkor a sérültet nem szabad mozgatni, hanem mielőbb mentőt kell hívni hozzá, addig pedig kabáttal, takaróval védeni a hidegtől. Speciális helyzet, ha befagyott természetes vizeken történik a baleset, ahol fennáll a jég beszakadásának veszélye is. Ilyenkor minél nagyobb felülettel kell a jégen közlekedni: hasalva vagy egy létrát, deszkát csúsztatva ajánlatos megközelíteni a balesetet szenvedettet.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.