Hosszú azoknak a betegségeknek a listája, amelyeknek a veszélyét az elhízás sokszorosára növeli, és a sort az ízületi panaszok is növelik. A kis felületen összpontosuló, megnövekedett terhelés miatt a térdízület különösen érintett!
A térdízület viseli a test súlyát, ami normál esetben is hatalmas teher: minden kiló testtömeg 1,5-3 kilónyi nyomást jelent a térdízület számára. Egy 80 kg-os testtömegű ember térdére így akár kétmázsányi nyomás is nehezedik, ráadásul az ízület igénybevétele bizonyos mozgásformáknál fokozódik, például emelkedőn vagy lépcsőn járva, guggolva, illetve zökkenővel talajt érve. A nagyobb tehernek kitett ízületek gyorsabban károsodnak, kopnak. Így nem csoda, hogy a túlsúllyal küzdőknek 20-szor nagyobb valószínűséggel lesz térdprotézisre szükségük, mint azoknak, akik normál testsúlyúak. Egy amerikai kimutatás szerint az összes ízületprotézis műtét egyharmada elhízott beteget érint.
A túlsúly fokozza az ízületi gyulladások kockázatát
Az elhízás miatti problémákat hazánkban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen Magyarországon az európai átlagnál sokkal rosszabb az arány: a felnőtt lakosság mintegy 40 százaléka túlsúlyos. Az elhízás következményei között a sokféle, nemegyszer halálos kimenetelű betegség (szív- és érrendszeri betegségek, diabétesz, anyagcsere-, májproblémák stb.) mellett a mozgásszervi, ízületi elváltozások is igen gyakoriak.
Így például az ízületi arthrózis, a porckopás, illetve az osteoarthritis, vagyis az ízületi porcok kopása, károsodása következtében kialakult ízületi gyulladás kockázatát is jelentősen megnöveli a túlsúly. Az arthrózis egy degeneratív ízületi betegség, amelynek során a porcok egymásra simuló felületei túl szorosan tapadnak egymáshoz, kopnak, sérülnek a porcfelszínek, csökken a porcpárna és az ízületi síkosító folyadék védő hatása. Az ízületi porc fokozatosan elvékonyodik, eltűnik, gyakran a porcok szélén csonttüskék, csontkinövések alakulnak ki. Az osteoarthritis első tünete lehet a térdízület környékén terhelésre, majd nyugalmi állapotban is kialakuló fájdalom, duzzanat, ropogó, kattanó hang, később a térdízület is deformálódhat, majd merevség, mozgáskorlátozottság is kialakulhat. Az ízület mozgásának beszűkülése elhanyagolva akár teljes mozgásképtelenséget is okozhat. A kopás hátterében az emelkedett életkor, a túlzott terhelés, esetleg nem megfelelően kezelt korábbi térdsérülések, egyéb betegségek, pl. anyagcserezavarok valamint genetikai tényezők is lehetnek. A térdízületi porckopás kockázatát már néhány kilónyi súlytöbblet is jelentősen megnöveli. A túlsúly közvetve növeli a rheumatoid arthritisnek, ennek az ízületi gyulladást okozó krónikus autoimmun betegségnek az előfordulási esélyét, illetve gyorsíthatja a kialakulásának folyamatát is, mert az elhízottak szervezetében több a gyulladáshoz vezető faktor.
A megelőzéshez különösen fontos a normál testsúly helyreállítása
Az elhízás miatti térdproblémák megelőzhetők az egészséges testsúly megőrzésével, esetleg helyreállításával. Ezt azonban az érintettek sokszor „a 22-es csapdájának” érzik, hiszen minél nagyobb a túlsúly, vagyis minél nagyobb szükség lenne a súlycsökkentésre, annál nehezebben sikerül, különösen, ha már gyulladt, fájdalmas, nehezített a térd mozgása. Ezért ajánlatos már jóval a tünetek megjelenése előtt mindent megtenni a normál testsúly érdekében. A súlycsökkentés lényege, hogy kevesebb kalóriát kell bejuttatni a szervezetbe, mint amennyit az elhasznál: vagyis a bevitel csökkentése és az aktivitás növelése együtt lesz eredményes. Az egyoldalú, radikális, divatos fogyókúrareceptek helyett szerencsésebb dietetikus szakember segítségével egy egyénre szabott, kb. heti félkilótól megszabadító, lassabb, de jobban betartható diétát összeállítani. A napi 2-300 kcal elégetését biztosító plusz aktivitás már látható eredményre vezethet. Fontos az is, hogy a mozgásformák közül a térdízületet kímélőbbeket (például séta, gyaloglás, nordic waking, gyógytorna, kerékpározás, úszás, tánc), kell választani. A súlytöbblettel küzdők kerüljék a térdet erősen megterhelő edzésformákat, például a talajra erős zökkenéssel érkező futást, vagy az ugrásokkal, gyors irányváltásokkal együtt járó labdajátékokat.
A térdízületi porckopás kezelése egyénre szabott, függ az érintett egészségi állapotától, korától, az ízületi degeneráció mértékétől. A fő cél a fájdalom és a gyulladás csillapítása, az elvékonyodott porcanyag lehető leghosszabb ideig való megőrzése, és a további károsodás megakadályozása. A kezelésben szerepe lehet a gyógyszeres terápia, a porc regenerációt elősegítő PRP injekció (saját vérből előállított thrombocyta suspenzió), a gyógytorna, a masszázs, a gyógyfürdő alkalmazásának. Ha a konzervatív kezelés nem vezet eredményre, műtéti megoldás, protézis beültetése is szükségessé válhat.
A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd specialistáinak közreműködésével készült.