Az állatok világnapját október 4-én ünnepeljük. Ez a nap Assisi Szent Ferencnek, az állatok védőszentjének, halála napja. Aki tartott valaha állatot, tudja, hogy a kedvencek rengeteg dolgot tanítanak gazdájának, többek között rendszerességet és felelősséget. De az, hogy az állat jelenléte gyógyítana is, már kevésbé ismert.
Terápiás állatok
Az állatterápia ma Magyarországon ugyan még nem egy gyakran alkalmazott technika, noha kutatások bizonyítják, hogy számos előnnyel jár. Célja, hogy javítsa a betegek szociális, érzelmi és fizikai állapotát.
Állatokkal igen sokféle területen dolgoznak, így például börtönökben, kórházakban, szociális otthonokban, pszichiátriai intézetekben. Az állatok jelenléte nem csak a betegnek jó, hanem orvos és páciens viszonyát is erősíti. Azok a terapeuták ugyanis, akik egy állat jelenlétben vizsgálják meg a beteg, sokkal nagyobb bizalmat keltenek az egyénben. A terápiában alkalmazott állatok sokfélék lehetnek: háziasított állatok, haszonállatok és tengeri állatok (például delfin).
A lovasterápia egy igen összetett terápia. Célja, hogy a sérült, fogyatékkal vagy valamilyen mentális betegséggel élőkön a ló és minél gyorsabb, eredményesebb gyógyulást és képességfejlődést érjen el a rehabilitáció során. A lóval való együttműködés mind érzelmi, mind fizikai szinten csodálatos eredményeket idéz elő a betegben.
A delfinekkel való terápiával kapcsolatban pszichológusok arra figyelmeztetnek, hogy semmilyen tudományos eredmény nem jegyzi azt, hogy a delfinekkel való együttúszás hatásos volna bármilyen betegséggel kapcsolatban, ráadásul a delfinek sem arra teremtődtek, hogy fogságban éljenek. Ennek ellenére a mai napig is alkalmazzák ezt a terápiát Down-kóros betegeknél, figyelem- és koncentrációzavarban szenvedő gyerekeknél, valamint mozgásszervi rehabilitációs céllal.
Ha terápiás kutyákról beszélünk, sokak számára rögtön a vakvezető kutya képe jelenik meg, a kutyák gyógyító és segítő szerepe azonban jóval összetettebb. Több kísérlet bizonyítja, hogy a kutya jelenléte valóban fájdalom- és szorongáscsillapító hatással is bír, jelenléte csökkenti a vérnyomást és a stresszt. Emellett igen kedvezően befolyásolja a szív-és érrendszeri betegek felépülését, illetve a szívelégtelenségben szenvedők gyógyulását.
Házikedvenc és edzőtárs
Budapesten a felnőtt lakosság huszonöt százaléka kutyatartó, de az ország területén két-két és fél millió kutya él. Ha csak a budapesti adatokból indulunk ki, akkor a négylábúak tekintélyes része panel-, társasházban él. Ez a környezet nem feltétlenül kedvez a rendszeres mozgásnak, amely a gerincünkre is nagyon jó hatással van. Nemcsak az ő, hanem a saját egészségünket is szem előtt tartva érdemes lehet az alábbi hét sportot négylábú kedvencünkkel kipróbálni:
Futás
Talán túl egyszerűen tűnik, de mind a magunk, mind kedvencünk számára izgalmasabbá tehetjük a szokásos „egészségügyi sétát”, ha futócipőt (ide jöhetne a futócipős cikk linkje) húzunk, és magunkkal visszük az edzésünkre a kutyánkat. Imádni fogja, hogy végre szabadon rohanhat mellettünk, hiszen a kutyák alapvetően napi több tízkilométeres futásra vannak kalibrálva. Arra viszont mindig ügyeljünk, hogy legyen nálunk ivóvíz futópajtásunk számára, és hőségben inkább nélküle induljunk kocogni.
Kerékpározás
A futásnál már komolyabb kihívás a kutya és gazdája számára is a kerékpározás. Amíg mi óránként közel ötszáz kalóriát égetünk el tekerés közben, addig kedvencünk végképp kiélheti száguldozási hajlamait. Ezt a sportot viszont csak olyan fajta kutyákkal érdemes kipróbálni, amelyek valóban képesek gyorsan és fegyelmezetten futni. Azonban még így sem árt a biztonság kedvéért pórázra kötni a jószágot, hiszen bármikor megláthat az út szélén egy macskát, vagy kifuthat egy másik kerékpáros, netán autó elé.
Görkorcsolya
A görkorcsolyázás nagyszerű lehetőség a kutya és gazdája számára, hogy formába hozza magukat, és szórakoztató módon rengeteg kalóriát égessenek el. Ez az edzés azonban könnyen veszélyessé is tud válni, mivel a kutya, akit ez esetben is pórázon kell magunkkal vinnünk, a nagy suhanás közben azt gondolhatja, hogy nincs sebességhatár, és szegény gazdáját könnyedén magával tudja úgy rántani, hogy az aztán alig győz fékezni.
Jóga
Jóga kutyával? Nem, nem az ismert jógapózra, a lefelé néző kutyapózra gondolunk. Viszont nézzünk csak meg egy kutyust, amikor alvás után nyújtózkodik: tökéletes kobra póz. Vagy az az egyenes gerinc, amikor ül és figyel: irigylésre méltó. A kutyák ösztönösen tudják, hogy kíméljék gerincüket, és ha megfigyeljük őket, bizony sokat tanulhatunk az ő ősi bölcsességükből.
Aktív dobálózás
Ez a sport talán a legkedvesebb a kutyák számára. Eldobjuk a labdát, csontot, faágat, bármit, és a kutya boldogan visszahozza. Ezt eddig ismerjük jól. De mi lenne, ha kicsit feldobnánk ezt a játékot, és aktív sporttá alakítanánk? Amíg a kutya elszalad, addig végezzünk vállkörzéseket, a következő körnél mozgassuk át a nyakunkat, majd a törzsünket. A kutya játszik, mi edzünk. Tökéletes kombináció.
Lépcsőzés
Javasoljuk, hogy a legközelebbi sétálás alkalmával lift helyett menjünk inkább gyalog. A lépcsőzés ugyanis az egyik legjobb edzésforma a feszes és kerek fenék eléréséhez. Csak tudjuk tartani a tempót kutyánkkal!
Foci
A focizás különösen a pásztorkutyák kedvence. Akár a végkimerülésig képesek rá, hogy az elrúgott labdát visszahozzák a passzolónak. A lényeg, hogy olyan labdát vegyünk, amely egyrészt kényelmesen belefér a kutya szájába, másrészt ellenáll az éles fogaknak.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.