HTML

Lájkolj minket

Fájdalom és fájdalomcsillapítás mozgásszervi betegségek esetén

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2020.04.27. 05:15

A fájdalom erősségének megítélésben a betegeké a főszerep. Mindenki maga tudja a legjobban, hogy fájdalma mennyire erős és mennyire akadályozza mindennapi tevékenységeit.

fajdalomcsillapitas1.jpg

Számos betegről tudunk, aki kis vagy közepes fájdalommal él a gerinc, a csípők vagy a térdek kopásos betegsége miatt, de nem vesznek be gyógyszert. Azt mondják, hogy a fájdalomcsillapító amúgy sem szűnteti meg a kiváltó okot, például a porckorongsérvet vagy a csigolyacsúszást, a kopást a térdében vagy a csípőben. Minden ember más a fájdalomküszöbbel rendelkezik. Fájdalomküszöb alatt tulajdonképpen egy határt értünk: ha a bennünket érő inger eléri ezt, azt a testünk fájdalomként érzékeli. Azonban ez a határérték nem csak egyénenként változik, de a külső befolyásoló tényezőknek köszönhetően (pszichés állapot és különféle stimulánsok) egy ember esetében is változik a határérték.

A hirtelen fellépő deréktáji fájdalom, az ún. lumbágó esetén, a fájdalomhoz társulhat alsó végtagi zsibbadás, továbbá a térdben és egyéb ízületekben fájdalmas duzzanatok alakulhatnak ki. Ebben az esetben a legfontosabb a nyugalomba helyezés, pihenés, langyos vagy hideg vizes borogatás. Az első napokban vehetünk recept nélkül kapható fájdalomcsillapítót a patikában – a nagyon erős fájdalmak esetén a krémek és a pakolások nem segítenek. Ha a panaszok érdemben nem csökkennek, 2-3 nap után mindenképpen forduljuk orvoshoz!

Akinek évek óta súlyos derékfájdalma, térdfájdalma vagy csípőtáji fájdalma van – nem tud a székből felállni, lépcsőn fel- vagy lemenni, nem tudja a cipőjét vagy nadrágját felvenni – meg sem fordul a fejében, hogy ne szedjen fájdalomcsillapítót. Nekik mindenképpen ajánlott a gyulladáscsökkentő hatással is rendelkező gyógyszerek kúraszerű szedése. E mellett ki kell használni a fizikoterápia, a masszázs, az orvosi kollagén injekciók fájdalomcsillapító, a gyógytorna mozgásfunkciókat javító hatását is.

fajdalomcsillapitas2.jpg

A mozgásszervi betegségek nagy többségében a fájdalom nem magához a csonthoz, a kikopott ízülethez vagy a kiboltosuló porckoronghoz kötődik. A fájdalom a nyomás alatt lévő idegekben, az ízületi tokban, az ínakban és ínhüvelyekben, az izmokat körülhatároló kötőszövetben (az ún. fasciákban), a szalagokban és az izom- ín átmenetben lévő fájdalomérző receptrokon keletkezik. Ennek következtében egyes izmok és szalagok összehúzódnak mások megnyúlnak, az ízületi tok meglazul, elvész az ízületek stabilitása vagy épen ellenkezőleg az ízületi tok zsugorodni kezd. Ez a mozgásfunkciók, lassú szinte észrevétlen romlásához vezet.

Ilyenkor van szükség évente végzendő állapotfelmérésre, helyig ható injekciós kúrákra, például a már említett kollagén injekciókra és gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelésre, továbbá az egyéb fizioterápiát, esetleg fürdőkezelést is tartalmazó komplex kezelési terv felállítására. A kijárási korlátozást követően keressen fel szakembert és jelentkezzünk első vizsgálatra vagy kontrollra akkor is ha nincsenek súlyos fájdalmai!

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.

Szólj hozzá!

Címkék: fájdalom kezelés gerinc fájdalomcsillapító derékfájás

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr9815643032

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása