Talán meglepő, de a tavaszi időszak a sportolásból fakadó túlerőltetés mellett a kerti munkák okozzák a legtöbb sérülést. A gereblyézés, metszés, ásás, ültetés, kapálás erősen igénybe veszik a gerinc körüli izmokat, valamint a kéz és a láb izmait, ízületeit egyaránt. A hosszabb ideig szinte semmiféle munkát nem végző izmokat sokkszerűen éri a túl nagy megterhelés. Jó esetben csak egy kellemetlen izomláz a következmény, de olyan sérüléseket is beszerezhetünk, melyek hosszabb ideig megkeserítik az életünket. Érdemes megfogadnunk néhány jótanácsot, hogy a szokatlan mozgásformák: a guggolás, hajlongás, nyújtózkodás ne vezessenek másnapra derék vagy hátfájdalomhoz, illetve lassan gyógyuló sérülésekhez.
A jó idő beköszöntével végre hozzáláthatunk a tavaszi kerti munkákhoz: a zöldség és virágültetéshez, valamint a fák, cserjék metszéséhez, ha szabadidő hiányában mostanra maradt, így az udvarunk rövidesen teljes pompájában tündökölhet.
Váratlan veszélyforrás
A kertben végzett feladatok azonban nemcsak örömforrások, hanem veszélyforrások is lehetnek. A téli passzivitás után szervezetünket váratlanul érheti a szokatlan formájú és mértékű megterhelés, a testünk ugyanis nehezen tolerálja a hirtelen váltásokat. Nemcsak izomlázat, hát- vagy éppen derékfájást tapasztalhatunk, hanem akár sérüléseket is szerezhetünk, ha felkészületlenül vágunk bele a kert megújításába.
6 tanács a sérülések megelőzésére
Sokat segít a sérülések elkerülésében, ha jól mérjük fel és tekintetbe vesszük fizikai állapotunkat, teherbírásunkat, és nem vállalunk több feladatot, mint ami a pillanatnyi terhelhetőségünknek megfelel. Emellett az alábbi jó tanácsokat is érdemes szem előtt tartani:
A kerti munkák megkezdése előtt feltétlenül mozgassuk át magunkat!
Bizony, nemcsak a sporttevékenység, hanem még a gereblyézés előtt is tanácsos néhány bemelegítő mozdulatot csinálni – mindig azt a testrészt melegítsük, amit a leginkább dolgoztatni fogunk. Kerti munkánál érdemes a vállat, a nyakat és a karokat finoman átmozgatni, pl. párszor oldalra nézni, vagy vállkörzést csinálni, ha ültetni-gyomlálni-ásni készülünk, akkor a csípő, a térd és a boka bemelegítése is hasznunkra válhat, szintén körzéseket végezve.
Ne végezzünk egyfajta mozdulatsort hosszasan, hanem tartsunk szünetet, vagy fél óránként váltsunk át más testrészt megmozgató tevékenységre!
Például a gereblyézést leválthatja gyomlálásra, amit nem csak görnyedve lehet végezni: próbálja ki, milyen guggolva, fél térdre ereszkedve, vagy kis székre leülve gyomlálni! Ültetéskor a föld fölött görnyedést ki lehet váltani azzal, ha például az ültetendő növényt feltesszük a kerti asztalra.
Kerti munkáknál alapszabály, hogy mindig egyenes háttal végezzük!
Szakítsuk meg többször a munkát, egyenesedjünk ki, masszírozzuk-mozgassuk át a hátat és a vállat, végezzünk ellentétes irányú mozdulatokat, húzzuk ki magunkat.
Emelésnél vessük be a combizmainkat is!
Ha emelni kell, lépjünk közelebb a megemelendő tárgyhoz, és ügyeljünk arra, hogy a derék és a törzs egyenes maradjon, ne csavarodjon el a csípőhöz képest, és a térdünket behajlítva, a combizmainkkal is segítve emeljük fel a terhet.
Kerti munkát követően szánjunk időt a megdolgoztatott izmok levezető nyújtására is!
Finom mozdulatokkal nyújtsuk le a combhajlító és combfeszítő izmokat és a vádlit. Fontos, hogy ne csak a lábat nyújtsuk, ne feledkezzünk meg a kar, váll és a nyak óvatos nyújtásáról sem! Ezek a nyújtó gyakorlatok sokat segítenek az izmok regenerálódásában, enyhíthetik a másnapra esetleg kialakuló izomlázat is.
A sérülésveszélyt csökkenti a megfelelő felszerelés is
A kerti munkáknak lehetőleg védőkesztyűvel és ergonomikus kerti eszközökkel kezdjünk neki.
Ha mégis bekövetkezett a sérülés
A kerti munkákhoz kapcsolódó sérülések között leggyakrabban az izomhúzódások és az idegbecsípődések fordulnak elő a deréktáji területen. Az izomhúzódás az izmok túlnyúlása, amelyet túlerőltetés vagy egy rossz mozdulat is kiválthat, fájdalom, izommerevség, mozgásbeszűkülés kísérheti. Idegbecsípődés esetén a porckorong kopása és elmozdulása miatt a gerincvelőből kilépő idegek nyomás alá kerülnek. Az ilyen sérülésnek nagyobb az esélye, ha az izmok gyengék, vagyis nem tartják megfelelően a gerincet. Ha az ideg tartósan nyomás alatt marad, gyulladás is kialakulhat, még nagyobb fájdalmat okozva.
Elég az otthoni fájdalomcsillapítás vagy forduljunk orvoshoz?
Sokak számára fogas kérdés, hogy a kerti munka következtében fellépett fájdalom és sérülések esetén elegendő bevenni pár fájdalomcsillapítót, és várni néhány napot, vagy szükség lenne gyors orvosi segítségre? A tünetek segítenek a döntésben, de akinek nincs tapasztalata a sérülésekkel, nem biztos, hogy fel tudja mérni, mikor és mi a legjobb megoldás. Inkább forduljunk orvoshoz feleslegesen, mint hogy elmaradjon egy szükséges kezelés! Feltétlenül keressünk fel orvost, ha a derékfájdalom 2-3 napos fekvés ellenére sem javul, sőt rosszabbodik, lesugárzik a lábakba, vagy gyengeséget okoz
A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyász szakorvosainak és gyógytornászainak közreműködésével készült.