Az iskolatáska cipelése elvileg jót is tehetne a gyermek egészségének. Amennyiben sosem visznek terhet, kisebb mértékben erősödnek a csontjaik és az izmaik – ugyanis a csontokba nagyobb mértékben épül be a kalcium, amikor a gravitáció ellenében végzünk izommozgást. De mégis mekkora az a teher, amit maguk a gyerekek is cipelhetnek?
Ha a gyermeket megkíméljük minden terheléstől, így a táska cipelésétől is, akkor előfordulhat, hogy még a számára szükséges terhelést sem kapja meg. Márpedig a csontok kellő mésztartalmának kialakulásához és az izmok megfelelő fejlődéséhez szükség van a terhelésre – persze leginkább a dinamikus vagyis a mozgással járó terhelésre.
Ha a gyermek a testsúlya 10%-át meg nem haladó táskát visz, azzal tehát éppen segíti az egészséges fejlődését. Az pedig különösen hasznos fejlesztő gyakorlat, ha az iskoláskorú gyermek a villamoson, buszon állni is megtanul. Eközben ugyanis nagyon sokféle szerve fejlődhet: az egyensúlyozás képessége, az izmok ereje, a csontok mésztartalma mind előnyösen változik. Sőt, még a lelki egészségnek is használ, ha a gyermek eközben megtanul odafigyelni másokra, észreveszi az időseket, várandósokat, betegeket, a pici gyermekkel utazókat – és a helyét átadva állva gyakorlatozik a további úton.
Az iskolatáska cipeléséhez persze arra is szükség van, hogy a gyermek izomzata, csontozata megfelelően fejlett legyen. Ez már a szülőktől és az iskolai testnevelőktől is függ. Ugyanígy az optimális iskolatáska súlyát úgy érhetjük el, ha mindkét fél odafigyel a fölösleges vinnivalók elkerülésére: az iskolában is bent lehet tartani olyan taneszközöket, amikre nincs otthon szükség.
Mikor nem egészségkárosító a táska cipelése?
Az egészséges gyermek akkor viheti az iskolatáskát, ha megfelel az alábbi egészség követelményeknek:
1. Az iskolatáska olyan anyagból van, ami üresen is könnyű.
2. A megpakolt iskolatáska súlya nem haladja meg a gyermek testsúlyának 10 , maximum 12 százalékát.
3. Az iskolatáska vállpántja széles, és úgy állítjuk be a pánt hosszát, hogy a táska a gyermek hátán fekszik, így nem verdesi minden lépésnél a derekát.
Mit magyarázzunk el a gyereknek?
1. Csak a legfontosabb dolgokat vigye magával! Ennek érdekében a szülőknek és a tanároknak érdemes rendszeresen hangsúlyozni, hogy minél kevesebb dolog cipelését várják el gyermeküktől.
2. Az ideális iskolatáskának két vállpántja van! Manapság nagyon elterjedtek a válltáskák és az oldaltáskák, de ezeknél nem egyenletesen oszlik el a terhelés, csak az egyik vállra nehezedik minden súly. A merevített, párnázott hátrész és a széles vállpántok nem csak a tartást segítik, de kényelmesebbé is teszik a súly viselését.
3. Mozogjon minél többet! A nyári szünetben többet mozognak a gyermekek, mint évközben. Éppen ezért nagyon fontos a motiváció, hogy mozgásigényük az év további részében se lankadjon. A rendszeres mozgással nem csak az erőnlétük növekszik, és testük ellenálló képessége fejlődik, de még agyműködésük, és ezzel tanulási eredményességük is javul.
A cikk az Országos Gerincgyógyászati Központ gerincgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.