HTML

Lájkolj minket

A túrázás egészségügyi hatásai

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2023.10.12. 12:45

Sokat tehetünk az egészségünkért, ha kihasználjuk az őszi időjárást, és rendszeresen kirándulunk a természetben.

Itt az ősz, és ezzel beköszöntött a legideálisabb túraidőszak. Ilyenkor már nincs túl meleg, de még igazán hűvös sem, az erdők pedig ezer színben pompáznak. Az őszi kirándulás nemcsak kellemes, de az egészségmegőrzés szempontjából hasznos időtöltés is. Egy sor egészségügyi probléma megelőzésében segít a rendszeres túrázás, amely ráadásul bármely életkorban űzhető, semmilyen sportszer nem szükséges hozzá és pénzbe sem kerül. De milyen problémák előzhetők meg a rendszeres túrázással?

turazas_egeszsegugyi_hatasai_1.jpg

Mozgásszervi panaszok

A rendszeres gyaloglás kiválóan erősíti a láb izmait, a bokát és a térdet. Mivel ilyenkor alapvetően egyenetlen terepen mozgunk, a core izmok, a has- és hátizmok erősítéséhez is hozzájárul. A göröngyös talaj miatt a lábizmoknak és ízületeknek folyamatosan korrigálniuk kell ahhoz, hogy ne essünk el. Ez segíti az ízületek épségének, ügyességének, erejének megőrzését.

Emellett a csontjaink is erősödnek, ami azért fontos, mert így ellenállóbbak lesznek az idős korban jelentkező csontritkulással és törésekkel szemben. A gyaloglás további előnye, hogy sokkal ritkábban fordulnak elő olyan sportsérülések, mint futásnál, tehát nem kell ficamoktól, húzódásoktól tartani.

Elhízás

A túrázás kardió mozgás, éppen úgy, mint a biciklizés vagy a futás. Kiránduláskor is kalóriát égetünk el, ami hozzájárul a fogyáshoz, az ideális testsúly megőrzéséhez. Az elégetett kalória mennyisége függ a túra hosszától és nehézségétől, de egy óra tempós gyaloglással 400-500 kalória biztosan elégethető.

Visszér

A visszeresség ugyan nem gyógyítható, de korai stádiumában rendszeres mozgással számottevően lassítható. Ha pedig még nem alakult ki, az intenzív gyaloglás kiváló módja a megelőzésnek. A kulcs a rendszeresség: ha valaki naponta, kétnaponta kirándul, tempósan gyalogol, lépcsőzik, akkor máris sokat tett a lábai egészségéért. A kifejezetten megerőltető, nehéz sport ugyanakkor ronthat a visszerességen.

turazas_egeszsegugyi_hatasai_2.jpg

Szív- és érrendszeri problémák

A túrázás során megemelkedik a pulzusszám és nő a vérnyomás, ami segít „formában tartani” a szív- és érrendszert. A rendszeres túrázás hasznos a vérnyomás optimalizálásában, a magas értékek csökkentésében. Hosszú távon a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében kiemelt szerepe lehet.

Immunerősítés

Azok az emberek, akik rendszeresen mozognak a természetben, minden szempontból edzettebbekké válnak. Nemcsak az izmaik, hanem az immunrendszerük is megerősödik. Kevésbé lesznek fogékonyak az őszi-téli időszak vírusfertőzéseivel szemben, és gyorsabban győzik le az esetleges megbetegedéseket.

Mentális állapot

A túrázásnak kiváló stresszoldó hatása is van. Kutatások szerint a szabadban rendszeresen túrázó embereket kevésbé veszélyezteti a depresszió, és jobban is alszanak. Túrázás közben a szervezet endorfint, „boldogsághormont” termel, ez csökkentik a fájdalomérzetet, és javítja a hangulatot.

A cikk a Budai Egészségközpont belgyógyászának közreműködésével készült el.

1 komment

Címkék: elhízás túra mozgás immunerősítés

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr3418233349

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2023.10.12. 19:51:07

Hivatalosan a visszér nem gyógyítható.
Valójában de, csak ehhez három hónapig, megfelelő kontrollal kell szedni napi 6-10 g C vitamint, megfelelően időzített és minőségű folyadékfogyasztással.
Kell továbbá megfelelő gyógytorna is.


süti beállítások módosítása