A gerincgyógyászat területén az egyik legnagyobb félelmet kiváltó diagnózis a porckorongsérv, amelyet meghallva legtöbben azonnal attól kezdenek tartani, hogy le fognak bénulni, és életük hátralévő részét kerekesszékbe kényszerülve kell majd eltölteniük. Pedig erre rendkívül kicsi az esély. Gerincgyógyászunk segít eloszlatni a tévhiteket, amik miatt sokan nem mernek orvoshoz fordulni, hanem inkább hosszú időn át együtt élnek a fájdalommal.
Porckorongsérv: az egyik legrettegettebb diagnózis
A porckorongsérvet sokan a bénulással azonosítják, biztosak benne, hogy kizárólag operációval lehet eredményesen kezelni, és a porckorongsérv műtét esetében is rendkívüli módon tartanak a kerekesszékbe kerüléstől. De vajon mennyire jogosak ezek a félelmek? Gerincgyógyász szakorvos tisztázza a félreértéseket.
1. tévhit: Akinek porckorongsérve van, az le fog bénulni
Tény: A porckorongsérv nem jár együtt a járóképesség elvesztésével. Súlyos esetben a porckorongsérv valóban okoz idegi károsodást, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy valaki csípőtől lefelé le fog bénulni és kerekesszékbe kényszerül. Ilyen a legritkább esetben fordul elő. A porckorongsérvek jellemzően egyoldali és csak 1-2 ideget érintő bénulást okoznak, ami miatt 1-2 izmunk ugyan gyengébb lesz, de a járóképességünket pusztán emiatt nem fogjuk elveszteni.
2. tévhit: A porckorongsérvre a műtét az egyetlen megoldás
Tény: Ha valakinél porckorongsérvhez kapcsolódóan akár kisugárzó, akár nem kisugárzó lokális fájdalom jelentkezik, idegi funkció károsodás nélkül, akkor kezdetként érdemes 1-2 napot pihenni és 1 héten át nem szteroid gyulladáscsökkentőt szedni a fájdalomnak megfelelő dózisban. Ha ennek hatására a fájdalom csökkent, 4-6 héten át érdemes gyógytornát végezni. Javuló tendencia esetén további kezelésre nincs szükség. Ha a panaszok a konzervatív kezelés ellenére 3 hónapon túl is fennállnak, akkor érdemes képalkotó vizsgálatot (CT, MR) végeztetni. Amennyiben ez megmutatta a probléma helyét, lokális szteroid kezelés alkalmazható a gyógytorna folytatása mellett. Csak mindezek után jön számításba a porckorongsérv műtét, amit azonban szükségessége esetén nem szabad túl sokáig halasztani, mert akkor már nem lesz olyan hatékony.
3. tévhit: A porckorongsérv műtét rizikós, könnyen kerekesszékbe kényszerülhetünk
Tény: Porckorongsérv műtétnél a legtöbb esetben rendkívül alacsony a valószínűsége, hogy tartós idegi károsodás alakuljon ki. Erre kifejezetten kicsi az esély, az ilyen jellegű félelmek többnyire alaptalanok, sokakat azonban elrettentenek attól, hogy vállalják a műtétet, ami pedig megszüntetné a fájdalmukat és javítana az életminőségükön.
A cikk a Budai Egészségközpont és az Országos Gerincgyógyászati Központ gerincgyógyász specialistájának közreműködésével készült.