Mind a derékfájdalom, mind az álmatlanság – mely kórképeknek számos oka lehet - külön- külön is, de együttes előfordulásukkal pedig igen jelentős, az egyén életminőségét erősen korlátozó tényezők.
Egyes becslések szerint a felnőtt lakosság 30%-a szenved álmatlanságban, derékfájdalomban a populáció 80% -a, és az egyik angliai egyetemi gerincosztálynak ez évi felmérése szerint a krónikus derékfájdalommal élő Betegek 57%-nál találtak krónikus álmatlanságot.
Az álmatlanság, vagy orvosi nyelven inszomnia lényege, hogy az alvás folyamata elégtelen, tartama megrövidült, s nem vezet a szellemi, fizikai készenléti állapot megújulásához.
Krónikus alvási problémában az elalvási, ill. átalvási képesség zavara legalább egy hónapja fennáll, és napközbeni fáradtsággal, a teljesítőképesség csökkenésével, stresszel és nappali aluszékonysággal jár. Az alvászavar lehet elsődleges, társulhat számos belgyógyászati, pszichológiai kórképhez, és az egyik vezető panasza és tünete a krónikus derékfájdalomnak.
A tanulmányban 120 (63 nő és 57 férfi) Páciens (átlagéletkor 55 év), alvászavarát vizsgálták, akiknek 6 hónapnál hosszabb ideje meglévő krónikus derékfájdalmuk volt.
Kérdőív rendszerrel vizsgálták az Inszomnia Súlyossági Indexet (ISI) - ez egy értékes szűrőeszköz, amely a Betegek által érzékelt inszomnia súlyosságát jelzi, az ágyéki gerinc károsodását jelző Oswestry Életminőségi Indexet (ODI), és a fájdalom megítélésére a numerikus vizuális analóg skálát (VAS).
A 120 krónikus derékfájós Páciensből csak 25-nek nem volt alvászavara, 39-nek közepes, és 56-nál súlyos inszomniát találtak. A krónikus derékfájós Betegeknél elsősorban ébredési zavarokat mutatott az alvás alatt mért műszeres agyi tevékenység, melynek során a felébredés érzése nem járt felfrissüléssel.
Intézetünkben végzett más irányú klinikai tanulmányokban, az alvás minőségére kérdeztünk rá alvásnapló segítségével, és hasonló arányban észleltük a krónikus derékfájós populációban az inszomnia jelenlétét.
Az angliai vizsgálatban igen erős összefüggést találtak az ISI és ODI között a derékfájós egyéneknél.
A krónikus derékfájós Betegeknek akik inszomniától szenvedtek, magasabb szorongási és depressziós szintjük volt, az alkohol és drogfüggőségi szintjük is négyszer nagyobb volt, mint a nem derékfájós, és normálisan alvó egyéneknek. Figyelemreméltó adat, hogy az alvászavarban szenvedőknél növekszik a koszorúér betegség miatti halálozás is. Az álmatlanság negatív hatással van egyben a munkavégzésre és a személyes kapcsolatokra.
Egyre több kutatás foglalkozik az alváshiány hosszú távú kellemetlen egészségkárosító hatásaival, melynek alapján állíthatjuk, hogy a nem megfelelő minőségű, vagy túl kevés alvás, a fentebb említett problémák mellett szerepet játszik az elhízás (obezitás), magas vérnyomás, cukorbetegség kialakulásában is, és a krónikus derékfájdalommal együtt pedig igen nehezen kezelhető ördögi körré generálódik.
Az alvászavar terápiájára számtalan lehetőség van ma már a gyógynövénytől a különböző hatású altatókon keresztül a modern műszerekkel felszerelt alváslaborokban használt módszerekig, de a krónikus derékfájdalom okozta panaszok esetén időben kell elkezdeni azok kezelését, de még fontosabb, hogy a kónikussá válásban szerepet játszó rizikófaktorokat elkerüljük vagy minimalizáljuk, hogy megelőzhessük a súlyosabb egészségügyi problémákat, amelyek kapcsolatba hozhatóak a kellemetlen inszomniával.
A cikk teljes válozata itt olvasható: Balaji Purushotharman et al. „ Prevalence of insomnia in patients with chronic low back pain”; Journal of Orhtopaedic surgery 2013;21(1): 68-70
A cikk ismertetője a Budai Egészségközpont Kft. és az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.