Az utóbbi években fokozott figyelmet kapott a D-vitamin szerepe, mivel felismerték, hatása nem korlátozódik a csontanyagcserére, hanem fontos szerepet játszik a szervezet immunfolyamataiban. A D-vitamin az egyik legősibb vegyülete szervezetünknek, melyre szinte valamennyi szervrendszerünk megfelelő működéséhez szükség van. Hiánya vagy alacsony szintje számos betegség kockázatát növelheti.
- A D-vitamin az egyik legősibb vegyülete szervezetünknek, melyre szinte valamennyi szervrendszerünknek szüksége van a megfelelő működéshez.
- A D-vitamin hiány leggyakoribb télen és tavasszal. A magyar lakosság jelentős százalékának (75-80%) a normálisnál alacsonyabb a D-vitamin szintje. Legegyszerűbb vérvétellel meggyőződni D-vitamin-szintünkről. A normál érték 30-100 ng/ml (nanogramm/milliliter). A 11 ng/ml alatti érték komoly kockázatot jelent rachitis (angolkór) szempontjából gyermekeknél és csecsemőknél. A 20 ng/ml-es érték hosszabb távon következményekkel járó hiányállapot.
- Legismertebb hatása a csontok épségének megőrzése, mely döntő mértékben a kalcium-háztartás szabályozásán keresztül történik. A csontritkulás megelőzésében tehát roppant fontos szerepe van a D-vitaminnak. A Kalcium a bélből szívódik fel, s ehhez pedig D-vitamin szükséges.
- Megfelelő mennyiség szükséges belőle ahhoz, hogy a veleszületett és a szerzett immunitásban a sejtek funkcióját aktiválja, ilyen módon csökkentve a gyulladásos folyamatokat életkortól függetlenül.
- A D-vitaminhiány szerepet játszhat a meddőség kialakulásában, az asztmás egyéneknél a légutak nyálkahártyájának fokozott izgalmában.
- Az immunológiai hatása igen sokrétű, a veleszületett immunitást fokozza, az autóimmun betegség kialakulását pedig gátolja.
- Felnőtteknél a 2-es típusú cukorbetegség és túlsúly kialakulásának kockázatát is fokozza a D-vitaminhiány.
- Számos vizsgálat igazolta, hogy gátolja a daganatos sejtek szaporodását, burjánzását, így kiemelkedő a szerepe tumor, elsősorban vastagbélrák, emlő- és prosztatarák megelőzésében.
- Természetes D-vitaminforrás elsődlegesen az anyatej, ill. az állati eredetű tejtermékek (kefir, joghurt, tejszín, kemény sajt), de megtalálható a margarinban, halakban (hering, lazac, tőkehalmáj,) a kaviárban, tojássárgájában.
- Bár jól ismert, hogy a szervezetünk számára szükséges D-vitamin mintegy 80%-a a napfény hatására a bőrben termelődik, és a D-vitamin igényünk 10-20%-a a kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható, de a legtöbb esetben ezek nem elegendőek az ideális D-vitamin szint eléréséhez.
A sokoldalú D-vitaminról bővebben korábbi írásunkban olvashat.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.