A zenére való önfeledt mozgás a legtöbb ember számára örömet okoz. A tánc azonban nemcsak kellemes szabadidős tevékenység, hanem testi-lelki egészségünkre is pozitív hatást gyakorol. Lássuk, miért is olyan jó táncolni!
7 meggyőző érv, hogy még ma táncra perdüljünk
Javítja a testtartást
A különböző klasszikus táncok rajongói pontosan tudják, hogy görbén nem lehet táncolni. Ha táncolás közben odafigyelünk arra, hogy mindig egyenesen tartsuk magunkat, akkor nemcsak látványos lesz a mozgásunk, hanem a testtartásunk is javul. Ezzel pedig sokat tehetünk a gerincünk védelméért.
Rugalmasabbá tesz
Táncolás során a testünk különböző részein lévő izomcsoportokat is átmozgatjuk, a lábunktól a derekunkon át egészen a hátunkig. Ez segít testünk rugalmasságának megőrzésében, sőt rendszeres táncedzések esetén a rugalmasság és a hajlékonyság növelésében is.
Erősíti a szívet és a tüdőt
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy a táncolás hatására megemelkedik a pulzusunk, felgyorsul a keringésünk és szaporábbá válik a légzésünk is. A táncolás során hatékonyabban dolgozik a szívünk, az érrendszerünk és a tüdőnk.
Segít megelőzni a csontritkulást
A tánc segít abban, hogy a kálcium minél jobban beépüljön a csontjainkba, ezáltal pedig hozzájárul a mészhiány, a csontritkulás megelőzéséhez. Azzal, hogy táncra perdülünk, csontjaink egészségének megőrzéséért is sokat tehetünk.
Jókedvre derít
A tánc hatására sokkal jobb lesz a kedvünk, hiszen a szervezetünkben a mozgás hatására több boldogsághormon termelődik, ezzel párhuzamosan pedig csökken a stresszhormon szintje. A tánc az egyik leggyakoribb örömforrás, már az egészen kicsi gyerekek is boldogan ugrálnak a zene ritmusára, és felnőttként is szívesen táncolunk partnerünkkel például egy-egy esküvő alkalmával.
Növeli a szellemi teljesítőképességet
A tánc, a többi mozgásformához hasonlóan, jelentős mértékben fokozza agyunk vérellátását, aminek következtében aktuális szellemi teljesítőképességünk is megnőhet. Ez akkor is jól jön, amikor szeretnénk pontosan megjegyezni a bonyolultabb tánclépéseket.
Fejleszti a társas kapcsolatokat
Társastánc közben jó eséllyel a kapcsolati készségeink is fejlődnek. A rendszeresen táncoló emberek sikeresen hangolódnak rá partnerükre, és annak legapróbb jelzéseiből is pontosan értenek. Ez a képesség pedig az élet bármely másik területén: a munkában vagy épp a gyereknevelés során is hasznos lehet.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.