Az alábbiakban egy előzetes tanulmány eredményeit olvashatják, melyben a nyaki porckorongsérv miatt elülső feltárásból végzett stabilizációs műtéten átesett betegek autóvezetési reakció idejét vizsgálták műtét előtt és műtét után az osztrák kutatóorvosok.
A kutatóorvosok vizsgálatának alapját az adta, hogy az ágyéki gerinc műtéten átesett betegek körében már történtek korábban vizsgálatok, melyben az autóvezetési reakcióidő változását mérték. Ugyanakkor ezt kérdést a nyaki gerinc degeneratív megbetegedései esetén eddig még nem vizsgálták. Ráadásul a szakirodalomban azzal kapcsolatban sincsen információ, hogy nyaki gerinc műtétet követően autóvezetéshez mikortól ajánlott visszatérni.
Tanulmányukba 12 pácienst vontak be, akik nyaki gerincstabilizációs műtétre kerültek később. Mérték műtét előtt és után (kórházból való távozáskor és műtét után 6 héttel) az autóvezetési reakcióidőt, a nyakban és a karban jelentkező fájdalmat. Kontroll csoportnak 31 egészséges (nyaki gerinc megbetegedéssel nem rendelkező) személyt választottak.
Vizsgálatuk eredményét a European Spine Journalban ismertették. Az autóvezetési reakcióidő műtét előtt 601 millisecundumnak (ms) adódott, amely szignifikáns mértékben javult a műtétet követően: kórházból történő hazamenetelkor 580ms, 6 hetes kontrollvizsgálaton már 532 ms volt. Ugyanakkor az egészséges kontrollcsoport autóvezetési átlagos reakció ideje 487ms volt.
A kapott eredményeket a kutatók a következő módon kommentálták. A műtét pozitív módon befolyásolja az autóvezetés biztonságosságát. Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy már a kórházból történő hazamenetelkor is biztonsággal visszatérhetnek a betegek az autóvezetéshez. Ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a nyaki gerinc degeneratív megbetegedései miatt műtétre kerülő betegek tájékoztatva legyenek arról, hogy egészséges kontrollcsoporthoz viszonyítva az autóvezetés során a lassabb a reakció idejük.
A cikk teljes válozata az European Spine Journalban (Eur Spine J (2013) 22:1517–1521) olvasható.
A cikk ismertetője a Budai Egészségközpont Kft. és az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.