Amikor megszületik egy döntés. műteni kell, felmerül a kérdés, hogyan is tudunk megfelelően felkészülni a megpróbáltatásra - hiszen azok a betegek, akik felkészülten érkeznek a gerincműtétre, gyorsabban épülnek fel, hagyják el a fájdalomcsillapító kezelést és rövidebb rehabilitációs kezelést igényelnek.
Tippjeink a felkészüléshez:
Testsúlycsökkentés
Akár egy kg testsúly elhagyása is nagyban javíthatja a műtét kimenetelét. Nemcsak a műtéti idő és az eredmény lehet jobb, akár a rehabilitáció szempontjából is sokat segíthet.
Számos tudományos kutatás kimutatta, hogy azok a túlsúlyos emberek, akik átesnek egy akármilyen típusú műtéten, beleértve a gerincműtéteket is, fokozott rizikót képeznek a fertőzések kialakulására, és elhúzódó felépülés jellemzi őket.
Azt tanácsoljuk tehát, hogy ha megvan a tervezett műtét pontos ideje, akkor kezdjük el megtenni az első lépéseket a gyógyulás felé, és próbáljunk meg leadni pár kilót.
Hagyjuk el a dohányzást
A testsúlyfelesleg mellett a dohányzás az egy másik olyan fő életviteli tényező, mely a műtét kimenetelét jelentősen ronthatja. Bár nehéz lemondani a rendszeres dohányzásról a műtét előtt érdemes megfontolni és legalább pár hétre mellőzni, hogy elősegítsük saját gyógyulásunk folyamatát.
A dohányzás csökkenti a csontok mésztartalmát, ezáltal a rosszabb csontminőség megnehezíti a műtétet, hozzájárul a korai szövődmények kialakulásához, fokozza a műtét során a vérvesztést, és számos egyéb nem kedvező tényező létrejöttében szerepet játszik (utalunk korábbi megjelenésünkre:
Tudományos kutatások eredményeiben olvashatjuk, hogy a folyamatos dohányzás növeli a kockázatát a gerincműtéten átesett betegek esetében egy esetleges második műtét szükségességére.
Mozogjunk rendszeresen
A rendszeres testmozgás fontosságát nehéz kellőképpen kihangsúlyozni. A gerincműtétek hallatán a legtöbb betegben kialakul az óvatosság érzete. A gerinckímélet nem jelenti azonban a teljes mozgás hiányát! Nagyon fontos a szervezet megfelelő felkészítése a műtét utáni állapotra, így gyorsabb és könnyebb lesz a rehabilitáció. Szintén tudományosan bizonyított, hogy a műtét utáni felépülés rövidebb, és hatásosabb azoknál az egyéneknél, akik rendszeresen gyógytornáznak, és megfelelően felkészülnek a műtétre. A megfelelő felkészülés nem jelent drámai tornát, vagy fizikai erőkifejtést. Napi 30 perc séta több alkalommal egy héten át már hozzásegít a gyorsabb felépüléshez.
Folytassuk a felírt gyógyszerek rendszeres szedését
Folytassuk a kezelőorvos által felírt gyógyszerek szedését a műtét napjáig. Ne térjünk el a megállapított dózistól, illetve ne hanyagoljuk a rendszeres szedést. Kezelőorvosának tudnia kell lennie minden általunk szedett gyógyszerről, illetve azok adagjáról is, hogy megfelelően meg tudja tervezni a műtétet. Ha tanácstalanok vagyunk ebben a kérdésben, mindenképpen kérdezzünk inkább, ne változtassunk a saját, vagy más ismerőse véleménye alapján. Ugyanolyan fontos az is, hogy a műtét előtt ne kezdjünk olyan gyógyszerek szedésébe, amelyekről a kezelőorvos nem tud!
Pihenjünk sokat
A pihenés alatt nem a rendszeres torna elhagyását értjük, hanem a lehetőségek függvényében a munkahelyi hajtás, illetve a stressz csökkentését. Amikor túlzottan leterheljük magunkat és sokat idegeskedünk szervezetünk akkor a legfogékonyabb a betegségekre.
A műtétet megelőző napokban próbáljunk meg sokat aludni, a sürgős, vagy halaszthatatlan ügyekben pedig próbáljunk meg segítséget kérni szeretteinktől!
Kapcsolódó írásaink
A gerincbetegeknek is jót tesz a mozgás
Túlsúlyos és elhízott gerincbetegek fogyókúrája és sportjai
A cikk szerzője az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.