Sokan távolról elkerülik az eléjük tornyosuló lépcsősorokat és bőszen nyomogatják a lift hívógombját, akkor is, ha csak pár emeletnyi távolságot kellene megtenniük. Pedig a lépcsőzésnek számos jótékony egészségügyi hatása van: amellett, hogy növeli az állóképességünket és erőnlétünket, akár a csontritkulás és a cukorbetegség kockázatát is csökkenthetjük a segítségével. Úgyhogy csak bátran, lépcsőre fel!
Miért lépcsőzzünk, amikor a lift sokkal kényelmesebb?
A lépcsőhasználatnak - a gyalogláshoz és a kocogáshoz hasonlóan - számos pozitív hatása van. Többek között:
- hozzájárul a mozgásszervi egészség fenntartásához
- segít a csonttömeg megtartásában, lassítja a csontritkulás folyamatát,
- fejleszti a lábak erejét és gyorsaságát,
- növeli az állóképességet
- javítja az egyensúlyérzéket,
- fokozza a szív és a tüdő teljesítőképességét, aminek következtében javul a légzésfunkció,
- jó hatással van a vérkeringésre, mérsékli a vérnyomást, és csökkenti a szívproblémák kialakulásának kockázatát,
- csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát,
- mentálisan is jót tesz, hiszen endorfint szabadít fel, így csökkenti a stresszt és a szorongás, a depresszió kialakulásának kockázatát is,
- ráadásul a túlsúly leadásában is segítségünkre lehet.
Hogyan lássunk hozzá a lépcsőzéshez? 5 tipp
- Ha az alábbi 5 tippet megfogadjuk, akkor minden bizonnyal élvezni fogjuk a lépcsőzést és érezni fogjuk jótékony hatásait.
- Mielőtt nekivágnánk a lépcsőzésnek – főleg egy intenzívebbnek – mindenképpen melegítsünk be kicsit boka- és térdkörzésekkel, illetve törzshajlításokkal.
- A legjobb az, ha olyan kényelmes cipő van rajtunk, ami megfelelően tartja a lábfejünket és a bokánkat. Magas sarkúban kevésbé tanácsos több emeletnyit lépcsőzni, mert annak könnyen probléma lehet a vége.
- Egyenletes tempóban haladjunk a lépcsőn, nem kell rohanni és kifulladni. Hátunk legyen egyenes, a vállaink ne dőljenek előre.
- Különlegességként akár kettesével is vehetjük a lépcsőfokokat, de jó tudni, hogy egy felmérés kimutatta, hogy akik egyesével veszik a lépcsőfokokat, több kalóriát égetnek el, mint azok, akik kettesével.
- Kövessük a fokozatosság elvét, apránként növeljük a lépcsők számát. A kondíciónk fokozatosan javulni fog és egyre több lépcsőfokot tudunk majd megmászni erőlködés nélkül.
Ha fokozatosan szoktatjuk hozzá magunkat a lépcsőzéshez, akkor kis energiabefektetéssel szép eredményeket érhetünk el. Állóképességünk, mozgásszervi egészségünk és hangulatunk is javulni fog - ennek tetejében pedig az idő előrehaladtával súlyfeleslegünkből is ledolgozhatunk.
Kiknek nem ajánlott a lépcsőzés?
Nem mindenki javasolható azonban a rendszeres lépcsőzés. A térd és boka sérülteknek, az érzékenyek ízületekkel és gyenge szalaggal rendelkezőknek és a porckopástól szenvedőknek, illetve egyes súlyosabb szív-érrendszeri betegség fennállása esetén érdemes mégis a liftet részesíteni előnyben.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.