Meglepő tény, de időskorunkra izomtömegünk és izomerőnk akár 60%-át is elveszíthetjük. Ha a kor előrehaladtával egyre nehezebben áll fel a székből, kimerítőnek érzi a lépcsőzést, és a korábban megszokott séta is megerőltetővé válik, akkor valószínű, hogy az időskorra jellemző izomtömegcsökkenés és izomerővesztés áll a panaszai hátterében. Eláruljuk, milyen tünetekre érdemes időben felfigyelnie!
Időskorunkra csökken az állóképességünk
Korhoz köthetően az izmok sorvadása felgyorsul, az izomrostok száma és mérete csökken. Ennek eredménye, hogy a fizikai teljesítmény és a napi aktivitást erősen korlátozódik. Az elsődleges szarkopénia (korral járó izomtömegvesztés) oka maga a korosodás, a másodlagos szarkopénia számos egyéb belgyógyászati, szisztémás reumatológiai és daganatos betegség részjelensége, mely jelentősen csökkenti a mobilitást és az általános állóképességet. Csontritkulás esetén fokozza a törési rizikót, mivel súlyos szarkopéniában az esések száma bizonyítottan megháromszorozódik.
A gyengeség először a combizomban jelentkezik
Egyre több tudományos publikáció és nemzetközi munkacsoport foglalkozik a kórképpel, felhívva a figyelmet a megelőzés fontosságára. Amíg a korábbi megfigyelések elsősorban a teljes test izomtömegének csökkenésére fókuszáltak, az újabb tanulmányok a régióspecifikus, combizom szarkopéniára, mint a kórképet jósló korai diagnosztikus marker jelentőségére hívják fel a figyelmet.
Az alábbi képen láthatók az elől elhelyezkedő térdfeszítő izmok, melyek elsősorban megnyúlásra hajlamos izmok, mint a négyfejű combizom, mely négy különböző fejjel ered. A térdhajlító izmok hátul futnak a combon, rövidülésre hajlamosak, mint a kétfejű izom.
A Takashi Abe és munkatársai vizsgálataik alapján arra az eredményre jutottak, hogy a combizom szarkopénia előbb jelenik meg, mint azt az egész testizomzat tömegében észlelnénk. A combizomzatban is elsősorban az elülső – combfeszítő izmok – arányának csökkenését figyelték meg előbb és nagyobb százalékban.
Mi okozza a korosodással járó izomtömegvesztést?
A jelenség oka többtényezős. Egyrészt a kor jelentős előrehaladtával az elülső combfeszítő izmok aktivációja nagyobb mértékben csökken más izomcsoportokhoz képest. Másrészt bizonyos izmok a mikrostruktúrája is eltérő mértékben változik a korosodással. Ismert tény, hogy az inaktivitás miatti izomatrófia (sorvadás) mindig nagyobb mértékű az anti-gravitációs izmokban (quadriceps izom), mint ellenpárjainkban (biceps izom).
Milyen tünetekre érdemes időben felfigyelni?
A combizomerő, elsősorban a combfeszítők erejének csökkenése lehet a szarkopénia bevezető tünete (korai fizikai fáradékonyság, hosszabb gyaloglás megerőltetővé válik, kimerítő a lépcsőn járás, a székből felállás nehezítetté válik). Ilyen esetekben a műszeres diagnosztikai vizsgálatok elvégzése nélkül (melyek ma még csak tudományos céllal hozzáférhetők) is időben kell gondolni a szarkopénia fenyegető jelenlétére, melyben a korai diagnosztikus jel a régióspecifikus combizomerő csökkenése.
Hogyan előzhető meg az időskori izomerővesztés?
A megelőzés egyik fontos tényezője a napi rendszerességgel végzett combizomerősítő tréningek, ellenállásos gyakorlatok végzése gumiszalaggal, lépcsőzés, enyhe emelkedőn végzett séta, hegyi túra, szobakerékpározás, de akár az egyszerű sík úton történő napi fél-háromegyed óra lassú- vagy közepes tempójú séta.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.