Mozogni szeretne, de fáj a térde, csípője, porckopás gyötri? Önnek sem kell – nem is szabad! – lemondania a mozgásszerveket erősítő, a keringést és az anyagcserét serkentő, a szervezet egészére jótékonyan ható mozgásról. Ismerkedjen meg az ízületeket kímélő mozgásformával, a nordic walkinggal!
Elgondolkodtató adat, hogy már a harmincas éveikben járók egyharmadát is érinti az ízületi porckárosodás, és ez az arány az évek múlásával egyre romlik. Az ötven fölöttieknek már a jelentős többsége szenved az egyik leggyakoribb mozgásszervi problémától, a fájdalmas és a mozgást jelentősen korlátozó ízületi porckopás, artrózis valamelyik formájától.
Az artrózist okozhatja időskori, természetes kopás, az ízületet érő túlterhelés, deformitás, és állhatnak a hátterében egyes betegségek, genetikai tényezők is. Az elváltozás lényege, hogy az ízületek csontvégein lévő, a két felület egymáson való súrlódását csökkentő ún. üvegporc elvékonyodik, és az ezen filmszerűen elterülő, síkosító ízületi folyadék mennyisége csökken. Nő a súrlódás, a porc felülete egyenetlenné válik, sérül, az ízületi tok begyulladhat, majd a károsodás egyre mélyebbre hatol, és a lemaródás elérheti a porc alatti csontállományt is. A porcok szélén csonttüskék, csontlerakódások, kinövések alakulhatnak ki. Az elváltozás először mozgás során, később már nyugalmi helyzetben is nagy fájdalmat okozhat, az ízületi mozgás beszűkülésével járhat. Artrózist jelezhet az ízületi fájdalom – leggyakoribb a térdízületnél –, az ízületek merevsége, duzzanata, a mozgás közbeni roppanó hang.
Designed by Kjpargeter / Freepik
Mozgásra az artrózis mellett is szükség van!
Ha az érintett úgy igyekszik kímélni a fájós testrészt, hogy kevesebbet mozog, akkor a folyamat felgyorsul, hiszen a mozgásra szüksége van az ízületeknek. A mozgás kell ahhoz, hogy a porcok felületén a súrlódást csökkentő ízületi folyadék termelődjön, és ahhoz is, hogy az érintett ízület melletti izmok megerősödjenek, és képesek legyenek az ízületek terhelését enyhíteni. Nem mindegy azonban, milyen mozgásformát választunk, hiszen kerülni kell az erős zökkenéssel, gyors irányváltással járó mozgásokat. Az úszás, a kerékpározás, és a személyre szabottan összeállított gyógytorna mellett a gyaloglás speciális formája, a térd- és bokaízületek terhelését botok segítségével csökkentő nordic walking ajánlható leginkább. A nordic walking alkalmazásával nemcsak a lábizmok vesznek részt a munkában, hanem a tartó és támasztó törzs- és karizmok is. Az egész test vérellátása, keringése javul, erősödik az immunrendszer, fokozódik az ízületi nedv termelődése, így csökken a súrlódás, nő az ízületek mozgékonysága.
Segítő botok: a nordic walking
Ízületi panaszokkal bajlódók számára a nordic walking ideális mozgásforma lehet. A gyaloglást segítő botok és a speciális technika megfelelő használatával ugyanis az ízületekre nehezedő terhelés, illetve a lépések során a talajra érkező láb zökkenése, az ízületekre ható erő jelentősen csökkenthető. Miközben kíméli az ízületeket, fejleszti az állóképességet, erősíti az izmokat, javítja a mozgáskoordinációt. A speciális botok méretre szabott kiválasztásához és a megfelelő használati technika bemutatásához ajánlatos igénybe venni egy szakember segítségét, mert az ízületek állapotához igazított speciális járásmód így sajátítható el a leginkább. A nordic walking bot több mint egy egyszerű túrabot: nem támaszkodásra való, hanem – jó technikával – a csuklópánt segítségével a karizmokat is igénybe vesszük, lendületes karmozgással toljuk az egész testünket előre. A hátrafelé toló mozdulatot hajlított karral, könyökből kell indítani, a kézfej egy nagyjából vízszintes vonal mentén halad hátra, így a hátizmok is részt vesznek a mozgásban, de a vállízületet sem terheljük túl. A botot az elől lévő láb sarka és a hátul lévő nagyujja közti sávban kell leszúrni. A törzs enyhén előre dől, a hátul lévő láb és a törzs egyenes vonalat alkot, ami a csípőízületre eső terhelést csökkenti. A nordic walkinggal történő járás során szabályos gyalogló technikát alkalmazunk: a sarok érinti először a talajt és végig gördülünk a talp ívén, ez csökkenti a térd terhelését, kíméli a térdízületet. A nordic walking hozzájárul az egészséges testsúly megtartásához vagy visszanyeréséhez. Legjobb a természetes környezetben, friss levegőn, beton helyett füves vagy erdei talajon alkalmazni. Heti háromszor legalább egy félóra edzés a nordic walkinggal kimutathatóan egészségesebbé teszi az ízületeket, az egész szervezetünkre jótékonyan hat majd.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.