Itt a tél és vele a síszezon. A magyarok közül is egyre többen választják ezt az izgalmas sportot téli kikapcsolódásnak. Sajnos a statisztikák szerint a magyar síelők gyakrabban szenvednek baleset, mint azok, akik olyan országokban élnek, ahol többet tudják gyakorolni a síelést. Mivel a természeti adottságok miatt a Magyarországon élők nem tudnak annyit síelni, mint az osztrákok, szlovákok, szlovének vagy olaszok, nekünk még alaposabban fel kell készülnünk a szezonra. Már csak azért is, mert a síelés az egyik legbalesetveszélyesebb sport, gyakran vezet csonttörésekhez, ficamokhoz, szalagszakadásokhoz. De hogy is kell alaposan felkészülni?
Fejlesszük az állóképességünket!
A síelés előtt már két-három hónappal érdemes elkezdeni az állóképesség fejlesztését. Különösen akkor, ha egyébként nem, vagy csak ritkán sportolunk. Az állóképességet leginkább futással, úszással, görkorcsolyázással, korcsolyázással vagy biciklizéssel javíthatjuk. Ha igazán jó eredményt akarunk elérni, érdemes hetente legalább 2-3 edzést beiktatni, amelyek alkalmanként egy-másfél órásig tartanak. Így biztosan nem fogunk kifulladni a sípályán.
Erősítsük meg az izmainkat!
Legalább ilyen fontos az izmaink megerősítése, intenzívebb munkához szoktatása, hogy ne szenvedjünk fájdalmas izomláztól már az első pályán töltött nap után. A síelésnél természetesen főleg az alsóvégtag izmaira kell koncentrálnunk, a comb- és farizmokra. Ezeket futással is erősíthetjük, de még hatékonyabb, ha guggolunk, kitöréseket végzünk, edzőteremben használjuk a lábgépeket. A törzs izmai is fontosak, ezeket felülésekkel, has- és hátizomgyakorlatokkal edzhetjük.
Tökéletesítsük a technikánkat!
Bár hó és sípálya nélkül ez nem egyszerű feladat, szerencsére már itthon is van mód arra, hogy javítsunk a technikánkon a síszezon előtt. Erre jók a síszimulátorok, amikkel a síelés technikáját imitálhatjuk. A szimulátorok nagy segítséget jelenthetnek a kezdő síelőknek a megfelelő technika kialakításához, de a haladók is javíthatják vele a tudásukat. Ha valaki jobb technikával, ügyesebben síel, kisebb eséllyel sérül meg.
Válasszuk ki gondosan a felszerelésünket!
A sítudásunkhoz, testalkatunkhoz leginkább passzoló felszerelés kiválasztásához mindenképpen kérjük szakember segítségét, akár megvesszük, akár béreljük. Azt is minden évben ellenőrizzük, hogy a léceinket, egyéb felszerelésünket nem kell-e kicserélni, biztonságosak-e a kötések, jó-e még a bakancsunk, és így tovább. Az sem mindegy, hogy mit veszünk fel a sportoláshoz, a megfelelő aláöltözet megvéd a megfázástól.
Ügyeljünk a napvédelemre!
Bármennyire is hideg van, a hegyen erősen tud tűzni a nap. A megfelelő bőrvédelemről éppen úgy kell gondoskodni síelés előtt, mint amikor strandolni megyünk. Az erős napfény leégetheti az arcunkat, a hideg és a szél kiszáríthatja a bőrünket, a szánkat. Fényvédőkkel, zsírosabb krémekkel, ajakápolókkal is mindenképpen szerelkezzünk fel síelés előtt.
Mindig melegítsünk be!
Mielőtt pályára lépnénk, melegítsük be az izmainkat. Ha hideg izmokkal és ízületekkel vágunk neki a hegyoldalnak, sokszorosára növeljük a sérülés kockázatát. Nem érdemes megspórolni azt a negyedórát, ami a bemelegítéshez kell. Elég néhány törzskörzés, lábemelés, kargyakorlat, esetleg pár négyütemű fekvőtámasz, és máris felkészültebben vághatunk neki a síelésnek.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.