A vállízület az emberi test egyik legnagyobb mozgásterjedelemmel rendelkező ízülete. Az úszás tökéletes kivitelezéséhez azonban még a normálisnál is lazább vállízületre van szükség. Az úszás során ugyanis az előrehaladáshoz szükséges erő 90%-át a felső végtag biztosítja.
Milyen a tökéletes úszómozdulat?
Ahhoz, hogy az úszómozdulat tökéletes és erős legyen, laza, de ugyanakkor mégis stabil vállízületre van szükség. Hogy a mozdulatsor hatásfoka minél jobb legyen, ahhoz egy úszónak át kell lépnie a mozgásterjedelem fiziológiás határait. Szükséges azonban, hogy ezekben az extrém helyzetekben is stabil maradjon a vállízület. Ez nehéz feladat mind a sportoló, mind az edző számára.
Mi az oka az úszóknál gyakori vállsérüléseknek?
Sokszor a túlterhelések, a helytelen edzésterv, a rossz úszási és nyújtási technikák vezetnek a sérülésekhez. Egy versenyúszó naponta átlagosan 10-14 km-t úszik, mely során 2500 karcsapást végez. Ez heti 6-7 nap edzésre vetítve 16.000 karcsapást jelent. Így nem nehéz elképzelni, hogy egy apró technikai hiba elég ahhoz, hogy a vállízület egy része túlterhelődjön, vagy kóros, izomzattal már nem kompenzálható lazaság jöjjön létre.
Mit jelent az "úszóváll"?
„Úszóváll”-nak, angolul swimmer’s shoulder-nek a versenyszerűen úszók esetében a túlterhelések kapcsán létrejövő tünet-együttest, vállfájdalmat nevezik. Ennek oka lehet a fokozott instabilitás, a rossz terhelés miatt megsérülő szalagrendszer, valamint a kórosan túlterhelt vállkörüli izomzat, a rotátorköpeny. Úszók esetén ezek mellett még gyakran létrejövő elváltozás a másodlagos beékelődési (impingement) szindróma.
Hogyan kezelhető?
Kezdetben az elváltozások egyszerű konzervatív kezeléssel, gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedésével, gyógytornával visszafordíthatóak. Amennyiben nem időben történik a kezelés, vagy túl korán tér vissza a sportoló, illetve nem történik meg a hibás mozdulatsor korrekciója, a folyamat krónikussá válhat, és ilyenkor sok esetben az elváltozások csak műtéti kezeléssel oldhatóak meg.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.