Jelentősebb túlsúly esetén különösen indokolt az óvatosság, hiszen a rosszul megválasztott, megfelelő előkészítés nélkül elkezdett, túl intenzív vagy túl hosszú ideig tartó sportolás könnyen kimerüléshez vezethet. Cikkünk első részét ezen a hivatkozáson olvashatják el.
Mit és hogyan mozogjanak a túlsúlyosak?
Kezdetben javasolt a dinamikus, nagyobb izomcsoportokat megmozgató állóképességet javító sporttevékenység. Bármely mozgásformát is választottunk (leginkább séta-gyaloglás, kerékpár/szobakerékpár, úszás vagy vízi torna javasolt), fontos, hogy a kezdet nagyon fokozatos legyen.
Hetente először csak egy-két alkalommal sportoljunk, hogy legyen idő a regenerálódásra. Kezdetben a mozgásmennyiséget (időt) növeljük (heti 2-3 alkalommal,10-20 percről 40-45 percre növelve), majd ha már érezhetően jobban bírjuk a terhelést, akkor próbáljunk intenzívebb szakaszokat is beiktatni az edzésbe: próbáljuk egy saroknyit kocogni a gyaloglás során, gyorsítsunk a kerékpár pedálfordulatán, vagy erősebb karcsapásokkal haladjunk rövid szakaszokat a vízben.
Egy-egy intenzívebb szakasz után vegyük vissza a tempót, pihenjük ki magunkat a lassabb haladással. Így fog fokozatosan javulni a kondíciónk, így válunk képessé majd dinamikusabb, nagyobb intenzitású mozgásra is (aerobic, tánc, labdasportok).
Izomerősítés
A kezdetektől javasolt az izomerőt javító gyakorlatok végzése is, hiszen az izomzat elengedhetetlen a csontok és ízületek egészségéhez, sőt magasabb energiafogyasztása révén a fogyásban is segítségünkre van.
Arra figyelnünk kell azonban, hogy súlyzó nélkül kezdjük a statikus gyakorlatokat, hiszen a testtömegtöbblet önmagában is súlyzóként funkcionál. Szakembertől, edzőtől kell a gyakorlatok helyes kivitelezését megtanulnunk, hogy esetleges helytelen technikával ne okozzunk túlterhelést magunknak.
Idővel kis súlyokat (0,5-1 kg) valamint azokat helyettesítő sportszereket (pl. gumikötél) is igénybe vehetünk, ami a változatosságot is jelenti majd. Az izomerősítés elsődleges célpontja a törzsizomzat, hiszen a hát- és hasizmok a már kialakult tartási rendellenességek korrekciójában is meghatározó szerephez jutnak.
Mikor kezdődik a zsírégetés?
„Zsírégető” szerepe csak akkor lesz a mozgásnak, ha már az általános fittségünk megengedi, hogy minimum 40-45 percig fenn tudjuk tartani az enyhe-közepes intenzitást. A végcélunk az legyen, hogy kellő bemelegítést és laza levezető mozgást nem beleszámolva elérjük a heti 150 perc, közepes intenzitású aktivitást.
Ez legszerencsésebb esetben heti 3 alkalommal végzett, 50 perc mozgást jelet. Így nem csak az egészségmegőrzésért, hanem a túlsúlyunk lefaragásáért is hatékonyan tettünk.
Hasznos tanácsok
1. Apró trükkökkel a nap minden részébe becsempészhető további többletaktivitás, például egy-két emeletnyi lépcsőzéssel, egy buszmegállónyi gyaloglással, kutyasétáltatással.
2. Túlsúly esetén a hőleadásra mindig jobban kell figyelni, ezért ne öltözzünk túl melegen a sporthoz.
3. Minőségi lábbeli segítheti a talajfogáskor fellépő ütközés erejét, kíméli lábunkat, csökkenti a vázrendszerünk terhelését.
4. Az összefekvő bőrterületeken figyeljünk a higiéniára, hogy megelőzzük a makacs fertőzések kialakulását (pl. gombás bőrgyulladás).
5. Csatlakozzunk olyan közösségekhez, amelyek tagjait hasonló problémák és hasonló célok vezérelnek, hiszen a szociális közeg meghatározó erő lesz motivációnk fenntartásában.
Május 15-e az európai elhízás elleni nap, ezért e hónapban a témához kapcsolódó felvilágosító tartalmakat közlünk.
A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.