Korábban csak a profi sportolók használták a tapaszokat, mostanra viszont bárki számára elérhetőek lettek – de mire is jók pontosan és hogyan fejtik ki hatásukat hatóanyag nélkül?
Mint olyan sok minden, a kineziológiai tapaszok használata is versenysport világából indult hódító útjára. Néhány évvel ezelőtt a sportversenyek közvetítésein láthattunk először színes, hosszú tape-eket a versenyzők testén. A rugalmas, sokféle színben használt rögzítő tapaszokat, amelyeknek egyik oldala a bőrre ragasztható, egy Kenzo Kase nevű japán orvos, természetgyógyász fejlesztette ki. Kase elsősorban mozgásszervi problémákkal foglalkozott, manuálterápiás kezeléseket végzett a hozzá forduló betegeken.
Kase azt tapasztalta, hogy rövid távon ugyan hatékonyak a módszerei, enyhülnek a betegek panaszai, de egy idő után megint ugyanazzal a problémával keresik fel. Valahogy meg akarta hosszabbítani azokat az eredményeket, amelyeket a manuálterápiával ért el, ezért kezdett rögzítő tapaszokkal dolgozni. Végül a hetvenes évek végére sikerült kidolgoznia olyan kineziológiai tapaszokat, amelyekkel már tartósabb eredményeket ért el. A szélesebb köztudatba azonban sokkal később, csak a kétezres években kerültek be a tape-ek, köszönhetően annak, hogy egyre több profi sportoló próbált ezzel is javítani izmai, ízületei sérülésein.
Hatás hatóanyag nélkül
A kineziológiai tapaszokkal kapcsolatos leggyakoribb kérdés, hogy mégis hogyan lehet hatékony valami, amiben nincs semmilyen hatóanyag. A tapaszok ugyanis nem tartalmaznak semmilyen kémiai szert, működésük mechanikus. Amikor ráragasztják őket a bőrre, elhúzzák a bőrt és az alatta lévő kötőszöveteket a kívánt irányba. Mivel rugalmas rögzítést adnak, nem akadályozzák az izmokat és az ízületet a mozgásban, vagyis ellentétben például egy hagyományos merevítővel, lehet velük mozogni, versenyezni. A szalagok légáteresztőek, bőrbarát anyaguk miatt nagyon ritkán okoznak allergiás problémát. A szalagok színeinek nincs különösebb jelentősége, nem jeleznek különböző erősségű kötéseket, egyszerűen csak jól mutatnak.
A kineziológiai tapaszok hívei szerint a tape-ek fájdalomcsillapító, keringésfokozó, korrekciós, stabilitást fokozó, izomműködést serkentő, nyirokkeringést támogató, duzzanatokat csökkentő, heg gyógyulását támogató, sérült szöveteket tehermentesítő hatással bírnak. Ugyanakkor a tapaszokról szóló kutatások nem erősítették meg egyértelműen a hatékonyságukat, tudományos bizonyíték nincs gyógyító hatásukról. Éppen ezért inkább más terápiák mellett, kiegészítő jelleggel ajánlott az alkalmazásuk.
Milyen esetekben használhatjuk a tapaszokat?
A kineziológiai tapaszokat leginkább különböző ízületi és izomfájdalmak, húzódások, ficamok esetén használják. Segíthetnek, ha fájó, feszes izmokkal, izomhúzódással, ízületi problémákkal, derékfájással, hátfájással, nyak- vagy vállfájdalommal küzdünk. De alkalmazzák őket például a hanyag tartás kezelésére vagy műtét utáni gyógyulás során is.
Bár a YouTube-on számos videó található a tapaszok felhelyezéséről, ezt jobb szakemberre bízni. Érdemes olyan gyógytornászokra, gyógymasszőrökre, fizioterapeutákra bízni a felhelyezést, akik ezt kineziológiai tapaszokkal foglalkozó tanfolyamokon megtanulták. Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan hova kerülnek a tape-ek.
A cikk a Budai Egészségközpont gyógytornászainak közreműködésével készült.